100.000 Üzerinde Olumlu Hava Görülüyor

BİST 100 endeksi dün 99,601 ve 100,618 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,43 değer kazanarak 100,618 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,33 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,70 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam etse de günün 2.yarısında başta teknoloji şirketlerinin sert yükselişiyle beraber tüm dünya primli kapattı. AMB Başkanı Mario Draghi’nin önceki söylemleri sonrasında 1.1350 üzerinde fiyatlanan EURUSD paritesi, dün bazı AMB kaynaklarının söylemleriyle gerilese de bu sabah tekrardan 1.1400 üzerini test etti. Bazı AMB kaynakları, Drarghi’nin söylemlerinin yanlış anlaşıldığını belirtse de piyasadaki iyimser Euro fiyatlaması devam ediyor. Avrupa endeksleri önceki günkü sert satış sonrasında dün toparlanırken yüzde 1’e yakın alımlar görüldü. Amerika’da ise gözler stres testindeydi. Fed'in niteliksel stres testinin sonuçları, piyasalar kapandıktan sonra açıklandı ve bütün bankalar testi geçti. Wall Street Journal'a göre, ilk kez büyük ABD bankalarının tümü stres testini geçmiş oldu. Bankaların stres testini aşması beklentisiyle bankacılık endeksi sert şekilde yükselirken, teknoloji hisselerinde de ralli devam etti. Amerikan endeksleri yüzde 1’e yakın primlenirken, teknoloji kanadında ise yüzde 1.5’a varan alımlar yaşandı. Diğer taraftan USD endeksinde düşüş devam ederken son 8 ayın en düşüğünde fiyatlanıyor. Amerikan 10 yıllıkları ise yüzde 2.22 seviyesinde fiyatlanırken Amerika’da ve Avrupa’da olumlu hava devam etti. Bugün sabah Asya seansında ise tüm Asya hisselerinin primlenmeye devam ettiğini gördük. Asya hisseleri bu sabah yüzde 1’e yakın primlenirken, başta teknoloji hisselerindeki olumlu havanın devam ettiğini gördük. Amerikan vadelileri bu sabah stres testi haberleriyle güne primli başlarken, Avrupa hisselerinin de primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise rekor seviyeler genişlemeye devam etti. BİST100 hem dışardaki olumlu hava hem de içerdeki iyimserlikle 100.000 seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Veri akışının yurt içinde sakin olduğu dönemde genel olarak yurt dışındaki iyimserlik ve vade sonu gelmesinin etkileri piyasada net şekilde görülüyor. Haziran vadeli endeks 30’da vadenin bitimine yaklaşılması pozisyon kapamaları tetiklerken, BİST100’e de pozitif yansıyor. Diğer taraftan yurt dışında bankacılık endeksindeki pozitif görünüm bize de yansırken, kur cephesindeki hareketliliğin de sanayi hisselerine yansıdığı görülüyor. Özellikle EURTL ve USDTL arasındaki makasın açılması bazı sanayi hisselerine olumlu yansırken piyasada da olumlu etki yaratıyor. 2 yıllık gösterge tahvil faizi tarafında yüzde 11.19 seviyesinde fiyatlama görülürken, AMB’nın olası faiz söylemleri yurt içindeki iyimserliği bozabilecek faktörlerden biri olarak görülüyor.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya GFK tüketici güven endeksi, Euro Bölgesi tüketici güveni ve Almanya enflasyon rakamı takip edilecektir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise gözler büyüme rakamında olacaktır. Amerika’da büyümenin yanı sıra, haftalık istihdam talepleri ve FOMC üyesi Bullard konuşması da takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 100.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirirken, alımların devam etmesi durumunda 101.000 ve 102.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 100.000 seviyesi ilk aşamada takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,19 seviyesinden başlıyor.