97.800 Seviyesi Üzerinde Olumlu Hava Görülüyor

BİST 100 endeksi dün 96,222 ve 98,784 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,45 değer kazanarak 98,314 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,57 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,23 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken gelişmiş ülke endekslerinin dahi kendi içerisinde ayrıştığı görüldü. Avrupa hisseleri değerlenen Euro’nun da baskısıyla beraber yatay seyretmeye devam ederken genel olarak bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinde tutunuyor. ABD ve gelişen ülke endekslerindeki ralliden negatif ayrışan Avrupa’da olası Haziran ayındaki AMB toplantısı öncesinde de baskı görülüyor. AMB Başkanı Mario Draghi konuşmasında makro ekonomik ortamın iyileştiğini buna rağmen AMB'nin 'temkinli' kalmaya devam ettiğini ifade etti. Başkan para politikasından sapmak için bir neden olmadığını dile getirdi. Günün en önemli haber akışı TSİ 21:00’de ABD’de de açıklanan FOMC toplantı tutanaklarıydı. Fed'in 2-3 Mayıs'ta düzenlediği toplantı tutanaklarında, çoğu Fed yetkilisi, parasal sıkılaşmanın "yakın" bir zamanda yapılmasının uygun olabileceğini belirtti. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) yetkilileri, ekonomideki yavaşlamanın geçici olduğuna dair daha çok kanıt beklemenin mantıklı olacağını düşünüyor. Bunun yanı sıra, Fed'in bilanço planı, 3 ayda bir daha az miktarda tahvili yeniden borçlandıracak. Amerikan endeksleri FOMC tutanakları sonrasında yükseliş eğilimine devam ederken 5.günde de primlenme yaşandı. Amerikan hisseleri yüzde 0.50’ye varan yükseliş yaşarken rekor seviyelere yakın fiyatlanma görülüyor. Diğer taraftan OPEC toplantısı öncesinde petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi de Amerikan endekslerindeki hareketi güçlendiriyor. Hem sanayi hem de enerji hisselerinin desteklediği Amerikan hisselerindeki olumlu hava devam ediyor. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın Suudi Arabistan’a 300milyar doların üzerinde silah anlaşması imzalamasının pozitifliği piyasada fiyatlanmaya devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında ise Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Hong Kong'un kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. Her şeye rağmen Asya hisseleri bugün genel olarak olumlu fiyatlanırken kazançların yüzde 1 seviyesine yaklaştığı görülüyor. Amerikan vadelileri de güne hızlı primli başlarken, Avrupa hisselerinin de olumlu açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları görüldü. BİST100 rekor seviyeyi her gün genişletirken 100.000 psikolojik dirence yönelim devam ediyor. Bankacılık endeksi önderliğinde dün primlenen BİST100’a, kur cephesindeki güçlü hava da destek veriyor. Seans sonrasında Türkiye’nin 2 köklü ve büyük ailesindeki hisse satışının bu sabah piyasada baskı yaratması muhtemel olsa da endeksin genelinde görülen toplu alımlar ve yurt dışındaki pozitif hava BİST100’de pozitife dönüşebilir. Kur cephesinde bu sabah USDTL 3.55 seviyesinde tutunurken, EURTL’de ise Euro bazlı güçlenmeyle beraber 4 Lira seviyesinde fiyatlanma görülüyor. Ancak Brezilya’daki protestoların iç savaca doğru dönmesi ve askerin sokağa inmesi gelişen ülke para birimlerini önümüzdeki dönemde negatif etki yaratabilir. Dün akşam tarım bakanlığı binasının yakılması olayların boyutunu artıran faktörlerden biri olarak görülüyor.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde İspanya ve İngiltere büyüme rakamı takip edilecekken, Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri ve toptan satış envanterleri izlenecektir. Ayrıca OPEC toplantısı kararları bugün açıklanacak olup, petrol fiyatlarında da hızlı dalgalanma görülebilir.  

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 98.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta satışların görülmesi durumunda 97.800 ve 97.000 seviyeleri, olası toparlanmada ise 98.500 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir. Özellikle BİST100’ün 97.800 üzerinde kalması durumunda alımların tekrardan canlanması da beklenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,40 seviyesinden başlıyor.