ABD Verileri Ön Planda

BİST 100 endeksi dün 101,258 ve 100,342 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,12 değer kaybederek 100,627 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,05 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,43 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada genel olarak satış baskısı yaşanırken, ABD endekslerindeki satış baskısı tüm piyasada baskı yarattı. Özellikle Alman tahvillerindeki satış baskısı ve faizlerdeki yukarı yönlü hareketlenme küresel hisse piyasasında da baskı yaratıyor. Dün Euro Bölgesi’nde Alman 10 yıllıkları yüzde 0.56 seviyesine yükselirken, kritik 0.50 seviyesini bir kerede geçti. Veri akışı yönünden sakin olan günde, faizdeki artışla beraber Euro’nun da hızlı şekilde değer kazandığı görülürken Avrupa hisselerinde de baskı görüldü. Avrupa endeksleri günü yüzde 0.50 satışla kaparken Alman DAX30 endeksi geçen hafta test ettiği dip seviyede kapanış gerçekleştirdi. Amerika’da ise gözler ADP tarım dışı istihdam değişimindeydi. Öncü gösterge olan ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin altında açıklanırken, istihdamın hemen hemen hepsi hizmet sektöründe gerçekleşti. Üretim cephesinde çok fazla istihdamın gerçekleşmemesi de USD bazlı değer kayıplarını tetikledi. Amerikan endeksleri teknoloji öncülüğünde yüzde 1’lik satış yaşarken geçen haftaki dip seviyeler test edildi. Özellikle Amerikan DOW endeksinin bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi altında kapatması piyasada negatif görülürken, Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.39 seviyesinde fiyatlanıyor. Diğer taraftan Amerika’da ISM hizmet endeksi beklentileri karşılarken petrol cephesinde ise sert gerileme görüldü. Bu sabah Asya seansında ise satış baskısı devam ediyor. Haftanın son işlem gününü satıcılı kapatan Asya hisselerinde gerileme yüzde 0.50 seviyesine yakın görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kayıpları devam etti. Kur cephesinde USDTL 3.64 seviyesini, EURTL ise 3.14 seviyesinin üzerini test etti. Gelişen ülke para birimlerinin hemen hemen hepsinin sert değer kaybına devam ettiği süreçte kritik direnç bandına gelinirken, BİST100 ise yatay satıcılı kapattı. Kurdaki sert hareketlenmeye rağmen, BİST100’ün hala 100.000 üzerinde tutunması piyasada olumlu görülse de yurt dışındaki negatif havanın önümüzdeki dönemde BİST100’de kar satışları yaşatmasına neden olabilir. Avrupa Parlamentosu'nda önceki gün görüşülen Türkiye Raporu'nun dün oylaması yapıldı. Avrupa Parlamentosu, Türkiye'yle müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti. Raporda ilk kez müzakerelerin askıya alınması çağrısı yapıldı. Hem Başbakan hem de AB Bakanı’ndan sert tepki gören kararın hükümsüz olduğu belirtiliyor. AP kararı sonrasında TL’deki değer kayıpları artsa da, kritik 3.6400 üzerinde fiyatlanma görülmemesi durumunda kar satışları yaşanabilir. BİST100 cephesinde ise bir süredir devam eden kanal hareketinde dip seviye 99.500 seviyesi olarak görülüyor. Bu seviye altında fiyatlama görmeden BİST100’de satışların derinleşmesini beklemek zor görülüyor.

 

Bugün düne nazaran yoğun veri akışı yaşanacaktır. Euro Bölgesi’nde Almanya ve İngiltere sanayi üretimi takip edilecekken, Amerika’da ise gözler istihdam verilerinde olacaktır. Tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar dikkatle takip edilmesi gerekirken, piyasadaki hareketliliğinde artması beklenebilir. FED’in faiz artırımları öncesinde dikkatle takip ettiği istihdam verileri hem kur cephesinde hem de endekste hızlı hareketlenmeye neden olabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü gevşeme sonrasında 100.500 üzerinde tutunurken satışların devam etmesi durumunda 100.000 ve 99.500 seviyeleri, olası 100.500 üzerinde toparlanma görülmesi durumunda ise 101.400 ve 102.000 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11.36 seviyesinden başlıyor.