Bankacılık Endeksi Önderliğinde Primlenme Devam Ediyor

BİST 100 endeksi dün 101,023 ve 103,559 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 2,06 değer kazanarak 103,183 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 3,87 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,45 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada sert volatilite yaşandı. Veri akışının sakin olduğu günde, ABD Başkanı Trump’ın haberleri sonrasında hareketlilik yaşandı. Trump'ın seçim kampanyasının Rusya ile olası bağlantısını işaret eden belgelerin ardından piyasada hareketlilik artarken, güvenli limanlara yönelim bir kez daha hız kazandı. Trump’ın oğlunun Rusya ile ilişkisini işaret eden raporların ardından USD endeksinde sert değer kaybı yaşanırken, piyasadaki güvenin de bir kez daha kırıldığına şahit olduk. Avrupa hisseleri güçlenen Euro’nun da etkisiyle günü gerileyerek kapatırken satışların yüzde 0.50 seviyesine yakın olduğu görüldü. Alman DAX30 endeksi bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi altında fiyatlanmaya devam ederken Alman 10 yıllıkları ise yüzde 0.55 seviyesinde fiyatlanıyor. Amerika’da ise Trump haberleri sonrasında sert satış baskısı görülse de dip seviyeden hızlı şekilde toparlandı ve günü yatay primli kapattı. Dow Jones endeksi gün içerisinde yüzde 1’e varan satış baskısı yaşasa da günü toparlayarak kapatması olumlu görüldü. Özellikle petrol fiyatlarındaki yüzde 2’lik yükselişin başta enerji hisseleri olmak üzere sanayi grubuna olumlu yansıması fiyatların toparlanmasını destekledi. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.35 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde de sert düşüş yaşandı. Bugün sabah Asya seansında ise veri akışı yönünden sakinlik yaşanırken, endekslerde ise karışık seyir görülüyor. Japon hisseleri gerileyen USDJPY ile satış baskısı yaşarken, Hong Kong’da ise yüzde 1’e varan yükseliş yaşanıyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları görüldü. Özellikle BİST100’de bankacılık endeksi önderliğinde sert primlenme yaşanırken kazançların yüzde 2 üzerinde yaşandığı görüldü. BİST100’ün 102.000 üzerine atmasıyla beraber alımların hızlandığı görülürken, 103.000 üzerinde olumlu kapanış gerçekleşti.  Dün sabah Resmi gazetede yayınlanan metinde, batık krediler nedeniyle bankada kalan gayrimenkullerin 3 sene sonra sermaye hesabından indirilmesi düzenlemesini yürürlükten kaldırıldı. BDDK’nın bu düzenlemesi bankacılık endeksinde sert primlenmeye neden olurken BİST100’ünde rekor seviyeleri genişletmesine neden oldu. Kur cephesinde ise USDTL 3.61 seviyesine kadar gerilerken, EURTL’de ise Euro’nun da değer kazançlarıyla beraber 3.14 seviyesinde tutunma yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi tarafında ise yüzde 11.60 seviyesine yükseliş görülürken piyasada tekrardan faiz baskısının oluştuğu görüldü.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya 10 yıllık tahvil ihalesi gerçekleşecekken İngiltere’de ise ortalama gelir endeksi izlenebilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise gözler FED Başkan’ı Janet Yellen konuşması ve petrol stoklarında olacaktır. Özellikle Yellen’ın konuşması piyasadaki hareketliliğin hızlı şekilde artmasına neden olabilir.  

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 103.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta satışların görülmesi durumunda 102.000 ve 101.400 seviyeleri, olası yükselişin devam etmesi durumunda ise 104.000 ve 105.000 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,58 seviyesinden başlıyor.