BORSA HAFTAYI DÜŞÜŞLE TAMAMLADI 4.12.2017

 

BIST100 Endeksi haftanın son işlem gününe 72,99 puan azalarak 103,911 puandan açılış gerçekleştirdi. Gün içinde 425,41 puan azalarak günü yüzde 0,41 değer kaybıyla 103,559 uzlaşma fiyatından tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,25 değer kaybederken, holding endeksi ise yüzde 0,74 oranında değer kazandı.

 

Döviz kurlarında görülen gerilemenin etkisiyle pay piyasaların da alımların yaşandığı görülmüştü. Gün içinde ise Banka hisseleri öncülüğünde satışların yaşandığını görüyoruz. Günün ilk saatlerinde yurt içinde Imalat PMI datası takip edildi. Geçtiğimiz ay ile kıyasla Imalat sektörüne ilişkin ipucu niteliğinde olan verinin 52,9 ile beklentileri karşıladığını görüyoruz. Aynı zamanda Türkiye Ihracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre ihracat sektöründe beklentilerin karşılandığı görülüyor. Kasım ayında ihracat verisi bir önceki seneye göre yüzde 14,2 artış yaşamış, 2017 yılı içerisinde ise toplam yüzde 10,7 yükseliş gerçekleştirmiştir. Yapılan açıklamalarda kur fiyatlarında görülen artışın ihracatı mutlu ettiğini ve üretimi canlı tuttuğu belirtiliyor. Haftanın ilk işlem gününe yurt içinden enflasyon verisiyle başlıyoruz. Kasım ayına ilişkin gelecek olan enflasyon verisinin yüzde 7,50 ile tek haneli rakamları inmesi bekleniyor. Ancak son aylarda Türk Lirasında görülen değer kaybı enflasyonu negatif olarak etkileyebilir. Kasım ayında enflasyonda aylık yüzde 1,20 artış yaşanması bekleniyor. Hatırlayacak olursak geçen ay en enflasyon verisi yüzde 11,90 ile çift haneli rakamlara ulaşmış beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Hafta genelinde jeopolitik ve siyasi risklerin göz önünde bulundurmakta fayda var. ABD’de devam eden Rezza Zarraf davası gelişmeleri yakından izlenmelidir. Türk Bankalarına ilişkin gelen ifadeler banka hisseleri öncülüğünde borsada değer kaybı yaşatabilir.

 

ABD hisse senedi piyasası hafta kapanışında değer kaybı yaşadı. Sanayi, Hammadde ve Teknoloji sektöründeki hisselerin düşüş yaşaması piyasalarda geri çekilmeyi hızlandırdı. Dow Jones Sanayi endeksi yüzde 0,17 değer kaybederken, S%P 500 endeksi yüzde 0,20 geri çekilme yaşadı. Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,38 değer kaybetti. New York borsalarında ideğer kazanan hisse senedi sayısının 1568 olduğunu görüyoruz. NASDAQ Borsası altında işlem gören 1517 hisse senedinde değer kaybı dikkatlerden kaçmadı. Hafta sonunda ABD vergi reform tasarısının senatodan geçmesiyle dolarda yönün değiştiğini görmekteyiz. Endeks kontratları alıcılı seyrederken dolar endeksinde yükselişin hızlandığını görmekteyiz. ABD Senatosu, şirketlere uygulanan vergilerin düşürülmesini de içeren tasarıyı Cumartesi günü onaylayarak, Cumhuriyetçiler ve Başkan Donald Trump’ı şirketlerin ve varlıklı ABD’lilerin ödediği vergileri düşürme hedefine bir adım daha yaklaşmış oldu. Senatodan geçen tasarı önce temsilcileri meclisinde uyumlu hale getirilmek için müzakerelerden geçecek. Ardından Tasarının yasalaşması durumunda ABD’li şirketlerin karlarını arttıracağı gibi birçok şirketlerin hisse alımlarına başlamasını sağlayabilir. Bundan sonraki, süreçte maliye politikasında gevşeme anlamına gelen vergi indirimiyle, para politikasında daha çabuk sıkılaşma yaşanabilir. ABD Tahvilleri ise ekonomisin tam istihdama yakın olduğu beklentisiyle keskin bir şekilde yükselebilir. Gün içinde ABD tarafından önemli bir veri akışı bulunmasa da, haftanın son işlem gününde gözler ABD Tarım dışı istihdam veri setine odaklanmış olacak. Kasım ayına ilişkin istihdam raporunun 198K olarak gelmesi bekleniyor. Aynı zamanda işsizlik oranının ise yüzde 4,1 olarak sabit kalacağı piyasanın beklentisidir. Ancak bu ay dikkatler ortalama saatlik kazançlara çevrilmiş olacak. Bu ay yüzde 0,3 olarak yükselmesi beklenen kazanç verisi potansiyel bir faiz artırımını güçlendirerek enflasyonun yükseleceği ihtimalini güçlendirebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde geri çekilmenin devamı yaşanması halinde 103,000 ve 101,500 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 104,000 ve 105,500 direnci gündeme gelebilir.