BORSA YUKARI KUR AŞAĞI 05.12.2017

BORSA YUKARI KUR AŞAĞI

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 1,60 değer kazancıyla 105,214 puan seviyesinden tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 2,30 değer kazanırken, holding endeksi ise yüzde 1,94 oranında primlendi.

 

Önceki kapanışa göre 1,655 puan artış yaşandığını görüyoruz. Aynı zamanda toplam işlem hacmi 5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Avrupa borsalarında görülen pozitif seyir ve döviz kurlarında yaşanan geri çekilme borsanın alıcılı seyretmesini sağladı ve 105,274 puana kadar yükseliş yaşansa da günü 105,214 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın ilk işlem gününde yurt için enflasyon verilerini karşıladık. Kasım ayına ilişkin enflasyon rakamlarında giyim ve gıda grubunda yaşanan artışın etkisi ve kur geçişkenliği nedeniyle aylık bazda yüzde 1,49, yıllık bazda ise yüzde 12,98 oranına kadar yükseliş yaşadı. Gelen bu enflasyon rakamlarıyla 13 yılın zirvesini yaşadığını görüyoruz. Çekirdek göstergelerde görülen bozulma, olası bir faiz artırımını gündeme getirmiş, TCMB’ dan olası bir faiz hamlesi beklentilerini doğurmuştur. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları kurun yükselişini tetiklerken, TMCB’ den faiz artırımı beklentileriyle tekrardan geri çekilme yaşandı. Son dönemlerde Türk Lirasında görülen zayıflama ve yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatlarında görülen artış Merkez Bankası’ndan GLP’ de faiz artışına işaret ediyor. TCMB’ nin 14 Aralık’ta gerçekleştireceği Para Politikası Toplantısında olası bir faiz artışı ile birlikte diğer silahlarını kullanmak zorunda kalacağını düşünüyoruz. TCMB’ dan gelecek 100 baz puanlık faiz artışı gayet olumlu karşılanabilir nitelikte. Dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ ın sermaye hareketlerinin sınırlandırılmasıyla ilgili bir talebi olmadığı açıklamasıyla kurda düşüş hareketinin hızlandığını görmekteyiz. Sabah saatlerinde 3,9456 seviyesine kadar yükselen parite, Erdoğan’ ın açıklamalarının ardından 3,90 seviyesinin altına kadar gerileme yaşadı. 10 yıllık ortalama bileşik faizi geride bıraktığımız hafta yüzde 12,34 seviyesindeyken gelen bu haber akışının ardından yüzde 12,12 seviyesine kadar gerileme görülmekte. Bu haber akışının ardından borsanın da alıcılı seyretmesini sağladı. Bugün yurt içinde TCMB 2018 Para ve Kur Politikası Raporu’ nu izlemeye alacağız. Aynı zamanda yurt dışında ABD ve Avrupa Hizmet PMI verileri öne çıkıyor.

 

ABD vergi sisteminde değişikli öngören 1,5 trilyon dolarlık vergi reform tasarısının Senato’ da 49’a karşın 51 oyla kabul edilmesi, ABD Borsalarında yükselişi tetikler nitelikteydi. DOW Jones ve S&P 500 Endeksi rekor açılış gerçekleştirirken, Nasdaq Teknoloji Endeksi geçen haftaki sert düşünü telafi ederek yükseliş yaşadı. S&P 500 yüzde 0,7 yükselişle 2,660 puana, Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,7 artışla 24,469 puana yükseldi. Ancak kapanışları inceleyecek olursak vergi sisteminin detaylarında görülen hatanın etkisi olduğu söylenebilir. S&P 500 Endeksi ve Nasdaq Teknoloji Endeksinde görülen geri çekilme teknoloji şirketlerinin hisselerinde görülen değer kayıplarından kaynaklandığı söylenebilir. Teknoloji hisselerinde görülen düşüş sanayi, finans ve perakende hisselerine olan talepten kaynaklandığı söylenebilir. Avrupa Borsalarına göz attığımızda ise endekslerin alıcılı kapandığını görüyoruz. DAX Endeksi yüzde 1,53 primlenirken 13,058 puan seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Stoxx 600 Endeksi ise yüzde 0,91 değer kazanarak 387,47 puan seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Gün içinde Avrupa seansında Bileşik, Hizmet ve Perakende Satışlar verisi öne çıkıyor. Günün ikinci yarısında ise ABD Bileşik, Hizmet ve ISM Imalat dışı PMI piyasanın takibinde olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde alımların devam etmesi durumunda 105,500 ve 106,400 direnci takip edilebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 103,500 ve 102,00 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir.