Gözler TCMB Faiz Kararında Olacaktır

BİST 100 endeksi dün 93,188 ve 94,635 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,89 değer kazanarak 94,635 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,64 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,70 değer kazandı.

 

Hafta başından beri yükseliş eğilimi küresel piyasada devam ederken, dün de ABD önderliğinde yükselişler yaşandı. Haftaya Fransa’daki ilk tur cumhurbaşkanlığı seçiminin coşkusuyla beraber başlayan küresel hisseler dün de bugün açıklanacak ABD vergi reform paketi öncesinde yükselişe devam etti. Euro Bölgesi’nde dün veri akışı sakin görülürken, Pazartesi günü yaşanan ortalama yüzde 4’lük kazanç sonrasında yatay alıcılı seyretti. Alman DAX30 endeksi 12518 seviyesini test ederek rekor seviyeyi genişletirken piyasadaki olumlu hava da devam ediyor. Amerika’da ise tüketici güveni önceki döneme göre gerilerken, konut satışlarında ise artış görüldü. Temmuz’dan bu yana en hızlı yükselişin görüldüğü konut satışlarının önümüzdeki döneme ait büyüme beklentilerini de yükseltmesi beklenebilir. Amerikan hisseleri yüzde 1’e varan yükseliş yaşarken, rekor seviyelerde karışık seyrediyor. Nasdaq endeksi ilk defa 6.000 seviyesi üzerinde kapanış yaşarken, teknoloji hisselerindeki güçlenme de devam etti. Diğer taraftan Dow ve S&P endeksleri de rekor seviyelerin yüzde 1 uzağında seyretmeye devam ediyor. Bugün açıklanacak ABD vergi reform paketi öncesinde alıcılı seyir devam ederken, fiyatlamaların da gün boyu devam etmesi beklenebilir. Diğer taraftan USD endeksi kritik 98.60 seviyesine gerilerken, Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.33 seviyesinde fiyatlanıyor. Bu sabah Asya seansında ise alıcılı seyir devam ediyor. Japon hisseleri yüzde 1’e varan yükseliş yaşarken, Çin ve Hong Kong’da da alımlar devam ediyor. Amerikan vadelileri güne yatay alıcılı başlarken, Avrupa hisselerinde de yatay açılış bekleniyor.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklardaki değer kazançları devam etti. Her ne kadar gün içerisinde Avrupa Konseyinden gelen açıklamalara bağlı olarak TL’de değer kayıpları yaşansa da gün sonunda bir kez daha toparladı. Avrupa Konseyi Genel Kurulu'nda “Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi” konulu oturumda, Türkiye ile ilgili son dönemde ortaya atılan iddialar değerlendirildi ve Türkiye'nin 2004'te çıktığı denetim sürecine yeniden alınmasıyla ilgili tasarı oylandı. AKPM, Türkiye'yi siyasi denetim altına alma kararı verdi. Avrupa Konseyinin bu kararı sonrasında siyasi cepheden sert açıklamalar gelirken, ilk aşamada TL varlıklarda zayıflama görüldü. Hem kur cephesinde hem de BİST100’de ters fiyatlanma yaşansa da gün sonunda bir kez daha TL varlıklarda toparlanma yaşandı ve günü primli kapattı. BİST100 94.000 seviyesi üzerinde fiyatlanmaya devam ederken, kritik 96.000 seviyesine yönelimler görülebilir.

 

Bugün yurt içinde gözler TCMB faiz kararında olacakken, piyasada genel olarak faizde bir değişiklik beklenmektedir. Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken,  Amerika’da ise ham petrol stokları ve ABD Başkanı Trump’ın vergi reformuyla ilgili söylemleri takip edilecektir. Özellikle vergi reformlarının piyasayı tatmin etmesi durumunda ABD endekslerinde rekor seviyelerin görülmesi muhtemel görülüyor.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 94.500 seviyesinin üzerinde kapanış yaşarken alımların devam etmesi durumunda 95.000 ve 96.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 94.000 ve 93.500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,32 seviyesinden başlıyor.