İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 04.10.2017

BORSA GÜNÜ YATAY TAMAMLADI

BIST 100 endeksi günü yüzde 0,02 azalışla, 103,907 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 23,10 puan azalırken, toplam işlem hacmi ise 4,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,46 gerilerken, holding endeksi yüzde 0,13 değer kazandı.

 

Güne yatay başlayan endeks küresel ay piyasasından devam eden risk alma iştahının etkisiyle 104,500 sınırını test etti. Kapanışa doğru ise kazançlarını geri vererek günü 104,000 puanın hemen altında tamamladı. Geride bıraktığımız gün TÜİK tarafından Eylül ayına ilişkin enflasyon verisi takip edildi. Gelen enflasyon rakamlarının beklentilerin üzerinde açıklanması hayal kırıklı yarattı. Çekirdek enflasyonda 13,5 yılın zirvesi yaşanmış olması, önümüzdeki süreçte enflasyonun aşağıya çekilmesini zorlaştıracak gibi görünüyor. Sabah saatlerinde kurun bir miktar geri çekildiğini görüyoruz. Dün Fed’ e başkanlık yapması için önerilen listedeki adayların genel olarak güvercin tonlamasında olması dolar endeksinin bir miktar geri çekilmesini sağladı diyebiliriz.

 

ABD hisse senetleri, güçlü gelen otomobil satış rakamlarının sanayi hisselerini yukarı yönde taşımasıyla yükseldi. ABD Hazine tahvil faizi ise yönünü aşığa çevirdi. Dolar, iki ayın en yüksek seviyesine helmesinin ardından kazançlarını sildi. S&P 500 endeksi otomobil üreticilerindeki ralli ile rekor tazeledi. ABD’ nin 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 2,36 seviyesinin altına geriledi. Gün içinde oldukça yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Günün ilk yarısında Euro Bölgesi PMI verilerinin yanı sıra Ağustos ayı Perakende satışlar verisi piyasanın odağında olacaktır. Günün ikinci yarısında ise ABD’den ISM Imalat dışı PMI ve tarım dışı istihdam öncü datası olan özel sektör istihdam verisi takip edilecek. Piyasanın beklentisi ADP datasının 130 bine gerilemesi yönünde. Akşam saatlerinde ise ECB Başkanı Draghi ve Fed Başkanı Yellen konuşmaları yer almaktadır. Yaklaşan toplantı öncesinde Draghi’ nin güçlü Euro ve enflasyona dair açıklamaları yakından takip edilebilir.

 

Avrupa hisse senetleri ise, perakende şirketlerindeki rallinin kamu hizmetleri hisselerindeki düşüşü baskılamasıyla, yükselişini dokuzuncu güne taşıdı. Stoxx Europe 600 Endeksi, kapanışta yüzde 0,2 yükselerek dokuz günlük rallisini yüzde 2,3’e yükseltti. Kamu hisseleri ise yüzde 0,7 değer kaybetti. Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,6 seviyesine yükseldi. Almanya 10 yıllıklar ise bir baz puan arttı ve yüzde 0,46 seviyesine geriledi.

 

BIST100 Endeksi’nde yukarı yönde yaşanan fiyatlanmalarda 104,00 ve 105,500 direnci takip edilebilir. Ancak olası düşüşlerde ise 103,000 ve 101,500 desteği kısa vadeli olarak gündeme gelebilir.