BORSA HAFTAYI DÜŞÜŞLE TAMAMLADI 06.11.2017

 

BIST100 Endeksi güne hafif pozitif başlayarak günün ilk yarısını yüzde 0,13 düşüşle 112,850 puandan kapattı. Günün ikinci yarısından satış ağırlıklı devam edene endeks haftayı yüzde 1,51 değer kaybederek 111,293 puandan kapattı. Önceki kapanışa göre 1,702 puanlık azalış gerçekleşti. Toplam işlem hacmi ise 7,5 milyar lira düzeyindeydi. Bankacılık endeksi yüzde 2,43, holding endeksi de yüzde 1,95 değer kaybetti.

 

Piyasa kapanışının ardından Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB, yerli para cinsinden notunu BB+ olarak teyit ederken, ülkenin not görünümünün negatif olduğunu açıkladı. Aynı zamanda haftanın son işlem gününde yurt içinden enflasyon verilerini takip ettik. Ekim ayına ilişkin enflasyon verisi yüzde 11,90 ile 9 yılın zirvesini gördü. Aynı zamanda çekirdek enflasyon yüzde11,82 olarak açıklandı. Hatırlayacak olursak hafta içinden TCMB Başkanı Murat Çetinkaya Enflasyon raporunu açıklarken enflasyonda sürpriz yükseliş olabilir demişti. Aynı zamanda Kasım ayında da enflasyonun yüksek olacağına dair sinyal vermişti.TL üzerinde siyasi, jeopolitik kaygıların artmasıyla Türk Lirasından yaşanan değer kaybı enflasyonu yukarı çekmiş durumda. Gün içinden yurt içinden önemli bir veri akışı bulunmazken, geçen hafta yaşanan gelişmelerin yansımalarını izlemeye devam edeceğiz.

 

ABD hisse senetleri, haftayı artıda bitirerek 2013 yılından bu yana görülen en uzun haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Apple Inc. Hisselerinin performansı ve güçlü hizmet sektörü verisi, ekonomiye ilişkin iyimserliği arttırıyor. S&P500 Endeksi ardı ardına sekizindi haftayı da yükselişle tamamladı. Apple Inc’in hisse senetleri yüzde 2,6 yükselerek rekor seviyeye tırmandı. Dolar endeksi, Tarım dışı istihdam verisi sonrası yükseliş yaşadı ve ABD 10 yıllıkların faizi yüzde 2,33 seviyesine geriledi. Dow Jones Sanayi Endeksi ise yatay seyrinin ardından rekor kapanış gerçekleştirdi. Endeks haftayı yüzde 0,4 artıda tamamlayarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Avrupa Endekslerinde de haftayı yükselişle kapattığına şahit olduk. DAX Endeksi yüzde 0,28 değer kazanırken, Stoxx 600 Endeksi yüzde 028 değer kazandı.

 

Hareketli gecen iki haftanın ardından bu hafta oldukça sakin bir hafta bizi bekliyor olacak. Gün içinde TCMB haftanın son işlem gününde karşılanan enflasyon verisinin değerlendirmeleri izleyeceğiz. Merkez Bankası reel efektif kuru açıklayacak. Küresel piyasalarda ise gününün ilk yarısında Almanya Fabrika Siparişleri ve Avrupa Bileşik- Hizmet PMI dataları takip edilecek. Günün ikinci yarısında ABD CB Istihdam Trendi piyasanın odağında olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde kar satışlarının devamı yaşanması halinde 110,000 – 110,500 bandı gündeme gelebilir. Ardından 109,000 noktasına kadar düşüş yaşanabilir. Ancak olası yükselişlerde 112,00 ve 113,500 bandına kadar yükseliş yaşanabilir.