İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 19.10.2017

BORSA GÜNÜ YATAY TAMAMLADI

 

Bıst100 endeksi, günü yüzde 0,06 azalarak 106,926 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,37, holding endeksi ise yüzde 0,36 değer kaybetti. Endeks önceki kapanışa göre 64,48 puan azalırken, toplam işlem hacmi 4,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne alıcılı başlayan endeks 107,600 sınırına kadar yükselmesinin ardından satışlarla düşüş yaşadı ve 107,000 puanın hemen altında dengelendi. Gün içinde yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmasa da ABD ile Türkiye arasındaki yaşanan vize krizinin ardından önerilen çözüm yollarını takip edeceğiz. Aynı zamanda sınır ötesi operasyonlar ve jeopolitik riskler gündem maddelerimiz olmaya devam ediyor. Yurt dışında ise Ingiltere Perakende Satışlar ve ABD Işsizlik Haklarından yararlanma başvuru verileri açıklanacak. Aynı zamanda günün ikinci yarısında Fed Imalat Endeksi ve FOMC üyesi George konuşması yer alıyor.

 

Avrupa hisse senetleri, gayrimenkul hisselerin son sekiz günde yedinci yükselişini gerçekleştirip temel kaynaklardaki düşüşü dengelemesiyle dört ayın zirvesine yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi, kapanışta yüzde 0,3 yükseldi. İspanya hisseleri ise Katalonya krizinin hala devam ediyor olmasına rağmen yüzde 0,6 değer kazandı. Europe Stoxx 50 Endeksi yüzde 0,3’ lük tırmanışıyla beş ayın zirvesini gördü. Almanya’ nın DAX Endeksi ise yüzde 0,4 yükseliş yaşadı. Almanya’ nın 10 yıllıklarının faizi, üç baz puan yükselerek yüzde 0,4 seviyesine geldi.

 

ABD hisse senetleri, IBM ve Abbott Laboratories’in tahminleri aşan kar rakamlarıyla yükseldi. Dolar ve ABD hazine tahvil faizleri Fed’ in faiz artırımını fiyatlamasıyla yükseliş yaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump’ ın 3 Kasım’da başlayacak olan Asya gezisinin öncesinde Fed başkanını açıklaması bekleniyor. Fed başkan adaylarıyla yapmış olduğu mülakatta faiz artırımına oldukça yakın bir isim olan John Taylor’ un önde olduğunu görüyoruz. 2017 yılının sonuna kadar faiz artırımına gitmek ihtimali yüzde 72 seviyesinden yüzde 80 seviyesine yükselmiş durumda. S&P 500 Endeksi yüzde 0,2 yükselirken toplam işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 16 üzerinde kaldı. Dow Jones Sanayi Endeksi, IBM’nin kazançlara öncülük etmesiyle yüzde 0,5 yükseliş yaşadı. Nasdaq Bileşik Endeks yüzde 0,1 yükseliş yaşadı.

 

Hatırlayacak olursak, Katalonya’ ya bağımsızlık talebini geri çekmesi için Perşembe gününe kadar süre verilmişti. Euro bölgesi’ nin dördüncü büyük ekonomisine sahip İspanya’ nın gelecek yıl için büyüme tahminini aşağıya çekmesi, yatırımcılar krizin ekonomik maliyetini hatırlattı. Katalan krizi yatırımcıların Avrupa’da karşı karşıya bulundukları birkaç siyasi risklerden birini oluşturuyor. Diğer risklerden biri ise, Avrupa’ nın en büyük ekonomisini yönetmek için Almanya’da Merkel ile olası ortaklar arasında koalisyon görüşmeleri oluşturmak.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde 107,700 ve 108,500 seviyesi hala güçlü direnç konumunda görünüyor. Ancak satış baskısının yaşanması halinde 105,500 ve 104,000 noktasına kadar düşüş hızlanabilir.