TCMB YAPTIĞI HAMLELER SONUÇSUZ KALDI 21.11.2017

BORSA GERİ ÇEKİLMEYE DEVAM EDİYOR

 

BIST100 Endeksi yüzde 2,19 kayıpla 103,912 puandan günü tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 3,89, holding endeksi ise yüzde 2,22 değer kaybı yaşadı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 2,327 puan azalırken toplam işlem hacmi 5,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla değer kaybı yaşayan bankacılık sektörü olurken, en fazla değer kazanan turizm sektörü oldu. Güne alıcılı başlayan endeks, yükseliş eğiliminde olan döviz kurları ve 2 yıllık gösterge tahvil bileşik faizinin yüzde 14 seviyesinin üzerine çıkmasıyla pay piyasasında satış baskısına neden oldu ve borsanın yedi haftanın en düşük seviyesine kadar gerilemesini sağladı. Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta uzlaşma vadeli Döviz ihaleleri yapacağının duyurmasının ardından hafta sonunda ihalelere başlayacağını duyurmuştu. Söz konusu hamle şirketlerin yabancı para cinsinden yükümlülüklerini hedge etmelerini amaçlamaktadır. Haftanın ilk işlem gününde yapılan ihale sonucunda TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine 637 milyon dolar teklif geldi. Ancak Merkez’ in bu hamlesi piyasada dolaşan çalkantılar nedeniyle sınırlı kaldı. Son dönemlerde siyasi ve jeopolitik risklerin gündemde olduğunu yaşanan fiyatlamalardan hissedebiliyoruz. Zarrab davasının gündemde olması ve aynı zamanda 14 Aralıkta FED’ in Aralık ayında bir faiz artış hamlesi yapma ihtimalinin güçlü olması, kurun yüksek seviyelerde dolaşmasını destekler nitelikte. Her ne kadarki yapılan önlemler bankacılık ve kura etkisinin sınırlı kaldığı görülse de önümüzdeki dönemlerde Merkez Bankası piyasaları ikna etme çabalarına devam edecek gibi görünüyor. Hükümetten gelen TCMB’ nın faiz artırımına gitmesi gerektiğinin dile getirilmesi Merkez Bankasının bağımsızlığına ilişkine endişeleri arttırır vaziyette. Gün içinde yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmasa da Hazine, 5 yıl vadeli tahvil ihalesi düzenleyecek. Aynı zamanda 150 milyar dolar döviz ihalesinin açılması bekleniyor.

 

ABD hisse senetlerine göz atacak olursak, haftanın ilk işlem gününde günü kazançla kapattı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,31 artışla 23,430 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,13 yükselişle 2,582 puana kadar yükseliş yaşadı. Nasdaq Teknoloji Endeksi de yüzde 0,12 değer kazanarak 6,790 puana yükseldi. Geride bıraktığımız gün Fed Başkanı Yellen, Jerome Powell’ ın yemin ederek göreve başlamasından itibaren Fed yönetim kurulundan ayrılacağını açıkladı. Dolar endeksinin yarın açıklanacak olan Fed tutanakları öncesinde yükseliş eğiliminde olduğu görülüyor. Hatırlayacak olursak, son yapılan toplantıda herhangi bir faiz hamlesi gelmemiş olsa da Fed yetkililerinden Aralık ayında faiz artırımına istekli olduğu görülmüştü. Gelecek olan tutanakların ardından piyasalarda net sinyal verilmesi durumunda dolar endeksinin yükselişi hızlanabilir. Güçlenen dolar karşısında kıymetli metalin bir miktar geri çekildiğini görüyoruz. Günün ilk yarısında İngiltere Enflasyon Raporu ve CBI Sanayi Siparis Trendi verileri izlemeye alınacaktır. Günün ikinci yarısında ise ABD Mevcut Konut ve Ev Satışları piyasanın takibinde olacaktır.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde 102,200 ve 101,500 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir. Ancak olası yükselişler için 104,000 ve 105,500 direnci gündeme gelebilir.