FOMC TUTANAKLARI BORSAYA YARADI 23.11.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

Bıst100 Endeksi günü yüzde 0,66 değer kazancıyla 105,963 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,98, holding endeksi ise yüzde 0,91 değer kazandı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 695,81 puan artarken, toplam işlem hacmi 7,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Hafta başından beri göstermiş olduğu düşüş hareketi dünden itibaren yükselişini ikinci güne taşıdı. Gün içinde 103,677 puan seviyesini test etmiş olsa da 106,145 puan seviyesine kadar çıkış yaşadı. Ancak günü 105,963 puan seviyesinden tamamladı. Döviz kurlarında görülen düşüş hareketi pay piyasasını pozitif olarak etkilediğini görüyoruz. Türk lirası üzerinde görülen değer kaybı hafta başından itibaren kendini hissettirirken TCMB’ nın kuru düşürmek adına yaptığı hamleler takip edildi. Öncelikle haftanın ilk işlem gününde TL uzlaşmalı döviz ihalesi düzenledi. Ardından gecelik borç alma limitini sıfıra indirdi. Müdahalelerin sonuçsuz kaldığını gören Merkez Bankası Ağırlıklı Ortalama Maliyetini 25 baz puanlık yükselterek kuru aşağıya çekmeye çalıştı. Ancak yapılan bu hamlelerin etkisinin oldukça sınırlı kaldığını görüyoruz. Her ne kadar TCMB faiz artışına gitmeli denilse de, bir nevi örtülü faiz artışının sonuçsuz kalması, Merkez Bankasının faiz silahını kullanmasına gerek kalmadığını düşünüyoruz. Türk Lirasında görülen değer kaybının nedenleri arasında Zarrab davasının gündemde olması, NATO ile kriz, tahvil faizlerindeki yükseliş, gelişen ülkeler arasında en büyük cari açığa sahip olmamız, enflasyonda çift haneli rakamların görülmesi şeklinde sıralanabilir. Eğer ki, Merkez Bankası sözlü müdahale, kararlılık, bağımsızlık vurgusunu kullanıp aynı zamanda jeopolitik ve siyasi riskleri ortadan kaldırırsa kurun aşağı çekilmesini kolaylaştırır. Geride bıraktığımız gün FOMC tutanaklarının açıklanmasının ardından sabah saatlerinde USDTRY kurunun 3,92 seviyelerine kadar geri çekildiğini görüyoruz. Ancak bu düşüş hareketi dolar endeksinin yüzde 0,6 değer kaybetmesinin sonucu olarak gösterilebilir. Gün içinde Rusya’ nın Türkiye, Rusya ve İran arasındaki Suriye zirvesinden gelen açıklamaları takip ediyor olacağız. Döviz kurlarındaki düşüş hareketi pay piyasasını pozitif olarak etkileyebilir. Borsa güne pozitif olarak başlayabilir.

 

Geride bıraktığımız gün FOMC tutanakları açıklandı. Gelen tutanaklarda FED’ in oldukça güvercin olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda gelecek yıl izlenecek para politikasında görüş ayrılığının yaşanması dikkatlerden kaçmadı. Birçok politika yapıcının yumuşak enflasyondan endişe duyduğu, yine de çoğu yetkili yakın dönemde faiz artışını destekler mesajlar verdiğini görüyoruz. Gelen mesajlarda FED Aralık ayı toplantısında faiz artışını işaret etmiş olsa da, gelecek yıl izlenecek para politikasında görüş ayrılığının yaşanması dolar endeksinin değer kaybetmesini sağladı. Dolar endeksi birçok para birimi karşısında değer kaybederken, güvenli liman konumunda görülen altın fiyatlarında yükseliş hareketi yaşandı. Hong Kong ve Avusturya’ da hisse senedi işlem hacmi, Şükran Günü tatiline giren ABD’de durgun geçen işlemlerin Asya’ ya taşınmasıyla düşük seyretti. Japonya’da da piyasaların kapalı olmasını ayrı bir yer not etmekte fayda var. New York Borsası ise kapanışta karışık seyretti. Yatırım bankaları hisselerindeki düşüşün teknoloji şirketlerindeki artışla dengelendi ve günü karışık tamamladı. Dow Jones yüzde 0,27 değer kaybı yaşadı. S&P 500 ise yüzde 0,08 düşüşle 2,597 puana kadar gerileme yaşadı. Nasdaq yüzde 0,07 artışla 6,867 puanla günü rekor seviyeden tamamladı. Avrupa borsaları ise İngiltere hariç günü düşüşle tamamladı. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0,27 değer kaybederek 387,06 puana kadar gerileme yaşadı. Öte yandan Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 1,16 değer kaybederek günü 13,015 seviyesinden tamamladı. Gün içinde Avrupa tarafından yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Güne Almanya ile başlıyoruz. Almanya Büyüme, Bileşik, Hizmet, Imalat PMI, ardından Avrupa Bölgesi Imalat, Bılesik, Hizmet PMI takip ediliyor olacak. Günün ikinci yarısında ise ECB’den son toplantı tutanaklarını alıyor olacağız.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde alımların devamı yaşanması halinde 106,400 ve 107,000 direnci takip edilebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 104,500 ve 103,500 kısa vadeli olarak takip edilebilir.