İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 27.07.2017

TCMB Faiz Kararı Takip Edilecek

 

BİST 100 endeksi dün 107,008 ve 107,588 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,15 değer kazanarak 107,206 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,19 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,46 değer kazandı.

 

Dün gözlerin Amerika’daki FOMC toplantısında olduğu süreçte, küresel hisse piyasasındaki yükseliş eğilimi devam etti. Fed dün sona eren toplantısında gösterge faizi ve para politikasını değiştirmedi. FOMC toplantısı sonrasında yayınlanan metinde enflasyon hedefine doğru ilerlemeyi değerlendirerek, 4.5 trilyon dolara yükselen bilanço büyüklüğünü "göreceli olarak yakın bir zamanda" küçültmeye başlayacağını duyurdu. FED’in direkt olarak beklenen Eylül ayını işaret etmemesi sonrasında küresel bazda USD endeksinde değer kayıpları görülürken Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.28 seviyesine geriledi. Avrupa endeksleri önceki günden sonra dünde günü primli kapatırken, olumlu hava devam etti. Hem petrol fiyatlarındaki yükseliş hem de bilançoların beklentileri karşılaması Euro Bölgesi endekslerine olumlu yansımaya devam ediyor. Amerika’da ise rekor seviyeler genişlemeye devam ediyor. Amerika’da şimdilik bilançoların yüzde 40’ının açılmasına rağmen açıklanan şirket karlarındaki ciddi artış piyasada olumlu fiyatlamaları destekliyor. Amerikan endeksleri Dow Jones önderliğinde yükselişe devam ederken güçlü duruş devam etti. Ayrıca dün Amerika’da konut satışları beklentileri karşılamazken, petrol stokları sonrasında ise petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi devam etti. FOMC toplantısı sonrasında ise USD endeksinde düşüş eğilimi devam etti ve son 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bugün sabah Asya seansında ise güçlenen Yen’e rağmen tüm Asya hisseleri yükselişe devam etti. Asya endeksleri yüzde 0.50 seviyesine yakın yükselişe devam ederken olumlu hava burada da devam etti. Amerikan vadelileri dün seans sonunda açıklanan bilançolarla yükselişe devam ederken, Avrupa endeksleri ise güne primli başladı.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Seans içerisinde BİST100 günü yatay kaparken kur cephesinde ise TL varlıklarda kısmi güçlenme görülmüştü. Özellikle yurt içinde Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamada faizin bu seviyede kalmaya devam etmesinin büyümeye olumlu etki sağladığını belirtmesi bugün gerçekleşecek TCMB toplantısı öncesinde iyimser hava yarattı. Diğer taraftan FOMC toplantısı ardından gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kazançları yaşanırken USDTL ve EURTL’de gerilemeler görüldü. USDTL bu sabah 3.53 seviyesi altında fiyatlanırken, BİST100 açılışının da primli olması beklenebilir. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, "Üçüncü çeyrekte yüzde 7'lere yaklaşan bir büyümeyi yakalayacağız ve yıl sonu ortalamasında da 4,4'ün üzerinde büyüme yakalayacağız" dedi. Bugün gerçekleşecek TCMB faiz kararı sonrasında hareketliliğin hem kur cephesinde hem de BİST100’de devam etmesi beklenebilir. Diğer taraftan bilançoların da takip edilmeye devam etmesi gerekiyor.

 

 Bugün yurt içinde gözler TCMB faiz kararında olacaktır. Merkez bankasından faizde herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmezken yapılacak açıklamalara dikkat edilmesi gerekiyor. TCMB faiz kararı sonrasında piyasadaki hareketliliğin devam etmesi ve volatilitenin artması beklenebilir. Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri ve dayanıklı mal siparişleri izlenebilir.

 

 Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü volatil hareket sonrasında 107.000 seviyesinin hemen üzerinde kapanış gerçekleşirken, alımların görülmesi durumunda 107.500 ve 109.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.700 seviyesi altında 106.000 ve 104.800 seviyeleri izlenebilir. Tahvil ve Bono