İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 28.07.2017

109.000 Sınırına Dayandı

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 107,008 ve 108,603 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,11 değer kazanarak 108,392 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,25 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,87 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada karışık seyir devam ederken gelişmiş ülke endekslerinin dahi kendi içerisinde ayrıştığını gördük. Dün Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Avrupa hisseleri günü satıcılı kapattı. Özellikle Alman DAX30 endeksinin bir kez daha yükseliş kanalının alt bandını test ediyor olması gelinen seviyelerin kritikliğini bir kez daha gösteriyor. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.54 seviyesinde fiyatlanırken, küresel bazda da Euro’da kısmi değer kayıpları görüldü. Amerika’da ise bilanço döneminin devam etmesi piyasada ayrışmalara neden oluyor. Amerikan Dow Jones endeksi primli kapanmaya devam ederken özellikle teknoloji hisselerinde gün içerisinde sert satış yaşandı. Amerika’da çekirdek dayanıklı mal siparişleri ve haftalık istihdam taleplerinin beklentileri karşılamamasına rağmen USD endeksinde toparlanma görülürken piyasada karışık hava yaşandı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.30 seviyesinde fiyatlanırken, piyasada hareketlenmenin genel olarak bilanço ve teknik kaynaklı yaşandığı görülüyor. Bu sabah Asya seansında Japonya’da enflasyon ve işsizlik rakamları beklentileri karşılarken perakende satışlarda ise yavaşlama görüldü. Asya hisseleri dün Amerika’da yaşanan satış baskısıyla beraber haftayı satıcılı kaparken negatif görüntü çizdi. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de satıcılı başlaması beklenebilir. Seans sonrası açıklanan bilançoların piyasaya etkisi devam ediyor.

 

Yurt içinde ise gözler TCMB kararındaydı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklendiği gibi faiz oranlarını değiştirmedi, enflasyonun fiyatlama davranışlarına risk oluşturduğu vurgulandı. Metinde "Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir." değerlendirmesi yapıldı. TCMB kararı sonrasında TL’de kısa vadeli güçlenme görülse de kur cephesinde günün son bölümünde kayıplar yaşandı. BİST100’de ise bankacılık endeksi önderliğinde yükseliş devam ederken rekor seviyelerin genişlediğini gördük. 109000 seviyesine yönelimin devam ettiği BİST100’de dün yurt dışında seans sonrasında görülen kayıpların etkisinin yaşanması beklenebilir. Diğer taraftan 2 yıllık gösterge tahvil faizi yüzde 11.51 seviyesinde fiyatlanırken, BİST100’deki pozitif ayrışmanın bugün devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

 

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde Almanya, Fransa ve İspanya enflasyon takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise tüketici güveni izlenebilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise büyüme ve Michigan tüketici güven endeksi izlenebilir. Özellikle ABD büyüme verisinin piyasalar üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 108.000 seviyesinin hemen üzerinde kapanış gerçekleşirken, alımların devam etmesi durumunda 109.000 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 107.500 ve 106.700 seviyeleri izlenebilir. Özellikle yurt dışında gün sonunda yaşanan satış baskısının BİST100 açılışına da negatif yansıması beklenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,51 seviyesinden başlıyor.