İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 28.09.2017

BORSA GÜNÜ SERT DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

 

BIST100 endeksi, günü yüzde 2,61 düşüşle 101,218 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 2,711 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi ise yüzde 4,95, holding endeksi yüzde 1,48 değer kaybetti.

 

 

Güne yatay başlayan endeks, öğleden sonra etkisini artıran satışlarla sert bir şekilde düşüş yaşadı. Geride bıraktığımız gün Maliye Bakanı Naci Ağbal finansal sektördeki kurumsal vergi, Motorlu taşıtlar Vergisi ve gelir vergisinin bazı dilimlerinde artış yapabileceği, mobilya ve beyaz eşya sektöründeki geçişi vergi indirimlerinin süresinin uzatılasına ilişkin açıklamaların ardından pay piyasalarında satış baskısı yaşandı.

 

 

Geride bıraktığımız gün ABD Başkanı Donald Trump’ ın vergi reformlarını açıklanması dolar endeksini güçlendirir nitelikteydi. Açıklanan vergi reformunda kurumlar vergisini yüzde 35’den yüzde 20’ye indirmeyi öngören yasa tasarısı, ülkedeki şirketlerin gelirlerinde artış yaratması bekleniyor. Teklif dün Milletler Meclisine sunuldu, ardından ABD Senatosuna sunulması bekleniyor. Teklifin ABD Kongresinden geçmesi halinde bu yıl sona ermeden Trump tarafından imzalanarak yasallaşması bekleniyor. Buna paralel olarak USDTRY paritesi 12 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeye kadar çıkış gerçekleştirdi. ABD hisse setleri ise vergi indirim planın ardından teknoloji hisseleri öncülüğünde yükseldi. S&P 500 Endeksi, 2,500 puan seviyesine yakın seyretti. Dolar endeksi altı haftanın zirvesine yönelirken, Hazine tahvilleri sıçrayış gerçekleştirdi. Petrol varil başına 52 doların üzerine çıkış gerçekleştirdi. Altın, beş haftanın en düşüş seviyesine kadar gerilerken, Japon Yen’i dolar karşısında on bir haftanın en düşük seviyesine kadar gerileme kaydetti. Nasdaq 100 Endeksi yüzde 1 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0,4 yükselerek Temmuz ayından itibaren en yüksek seviyesine geldi. Almanya’ nın DAX Endeksi ise Haziran ayından bu yana yüzde 0,4 yükseliş yaşadı. ABD’ nin 10 yıllık Hazine tahvilleri faizi yedi baz puan sıçrayarak yüzde 2,30, Almanya’ nın 10 yılları altı baz puan yükselerek 0,46 seviyesine geldi.

 

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde düşüşün hızlanmasıyla 100,000 psikolojik destek seviyesi olarak takip edilebilir. Ancak olası yükselişlerde 101,500 ve 104,000 direnci tekrardan gündeme gelebilir.