TCMB FAİZ KARARINI AÇIKLADI 30.10.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,51 oranında değer kazanarak 107,884 puandan tamamladı. Bankacılık Endeksi yüzde 0,36, Sanayi Endeksi ise yüzde 0,20 değer kazandı.

 

BIST100 günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 511,14 puan artarken, toplam işlem hacmi 2,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne pozitif başlangıç yapan BIST100, en yüksek 107,902 puanı görmesinin ardından 107,700 ve 109,900 dar bandında dengelendi. Geride bıraktığımız hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri piyasanın beklentisi doğrultusunda değiştirmedi. Aynı zamanda sıkı duruşa kararlılıkla devam edileceği sinyali verdi. Merkez Bankasından gelen karar metninde kısa vadede faiz indirimine oldukça uzak kalındığı görülüyor. Karar sonrası USDTRY kurunda kademeli çıkış hareketi gözlemlendi. Ancak Tl’ de görülen bu değer kaybı, bankalara ilişkin basında çıkan olumsuz haberlerden kaynaklı olduğu söylenebilir. Global yatırım bankalarından JP Morgan, Türk Lirasi için tavsiyesini düşürmesinin ardından Türk Lirasında değer kaybı hızlanmıştı. Bankadan gelen açıklamada enflasyona ilişkin endişelerin, beklenmedik siyasi riskler ve makro kötüleşmeden dolayı yetersiz olduğuna dikkat çekti. Yeni haftada yurt içinde oldukça yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Haftanın ilk günü Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayına ilişkin Ekonomik Güven Endeksi verileri takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise eylül ayına ilişkin dış ticaret verileri piyasanın takibinde olacaktır. Hafta ortasında Türk Lirasında volalitil hareketler yaşanabilir. Dikkatli olmakta fayda var. Ancak asıl beklenen Çarşamba günü açıklanacak olan Merkez Bankası ekim ayına ilişkine enflasyon verisi olacaktır. Aynı gün içinde PPK toplantısı karar metni piyasasının takibinde olacaktır.

 

Avrupa hisseleri ise haftanın son işlem gününde karışık seyirle tamamlandı. Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0,55 puan artarak 393 puan seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. İngiltere’ nin FTSE100 endeksi yüzde 0,25 yükselerek 7,505, Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,64 puan artarak 13,217 puana yükseldi. Euro para birimi Avrupa Merkez Bankası’ nın para politikası kararı ve Katalonya krizinin ardından en sert haftalık kaybına yöneldi. ABD hisse senetleri ABD 3.çeyrek büyüme verisinin ardından yükseliş yaşadı. ABD ekonomisine ait üçüncü çeyrek büyüme verisi, yüzde 3,0 seviyesinde açıklanarak yüzde 2,5 olan beklentileri fazlasıyla karşıladı.  Meydana gelen artış kişisel tüketim harcamaların olumlu etkisi olduğu söylenebilir. Diğer olumlu görünüm ise ithalatta azalış meydana gelirken ihracatta görülen ılımlı bir artışın yaşanması. Sonuç itibariyle, ABD’de gerçekleşen kasırgaların negatif etkisini ekonomi üzerinde kalıcı hasarlara yol açmadığını, FED’ in faiz artışı için elini güçlendirir nitelikte olduğunu görüyoruz. S&P 500 endeksi yüzde 0,3 yükselirken, Dow Jones Sanayi endeksi yüzde 0,1 gerileme yaşadı. Nasdaq Bileşik Endeksi ise yüzde 1,6 seviyesine tırmanarak rekor seviyeye geldi.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde yükselişin devamı yaşanması halinde 108,000 ve 110,000 direnci kısa vadeli olarak takip edilebilir. Ancak olası düşüşlerde 107,200 ve 106,500 güçlü destek olarak karşımıza çıkabilir.