İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 31.07.2017

108 – 109 Bin Bandı Kritik Önem Taşıyor

 

BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 107,577 ve 108,299 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,64 değer kaybederek 107,700 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,76 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,71 değer kaybetti.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada genel olarak satıcılı seyir görülürken, Avrupa endekslerinin öncülük yaptığı görüldü. Küresel bazda USD endeksinin değer kayıplarıyla beraber Euro’daki değer kazançları Avrupa endeksleri üzerinde baskı oluştururken kayıpların yüzde 1 seviyesine yakın olduğu görüldü. Cuma günü Euro Bölgesi ülkelerinde enflasyon rakamları beklentileri karşılarken özellikle Almanya’da enflasyonun beklenmedik yükselişi AMB’nın elini güçlendirmeye devam ediyor. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.55 seviyesinde fiyatlanmaya devam ederken, enflasyondaki her yükseliş AMB’nın Eylül ayındaki toplantısı öncesinde olası faiz söylemleri beklentilerini artırıyor. Amerika’da ise bilançonun döneminin yoğunluğu piyasada fiyatlanıyor. Amerikan Dow Jones endeksi yükselişe devam ederken, teknoloji hisselerinde ise yatay satıcılı seyir görüldü. Hem petrol fiyatlarındaki yükseliş hem de bilançoların beklentileri karşılaması sanayi ve bankacılık hisselerinde olumlu havanın devam etmesine neden oluyor. Dow Jones endeksinde 2011 yılından beri devam eden yükseliş hareketinin tepe seviyesi test edilirken bu banttaki fiyatlamalar önem taşıyor. Bu sabah Asya seansında ise Çin’de hizmet ve imalat PMI beklentilerin altında kalırken Çin ekonomisine dair soru işaretlerinin artmasına neden oldu. Asya hisseleri bu sabah haftaya primli başlarken, Japonya’da ise yatay hareketlenme görülüyor. Çin’de dataların kötü gelmesi olası ek teşvik ihtimalini canlı tutarken endekslerde de yüzde 1’e yakın primlenme görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir. Yurt içinde ise dalgalı seyir görüldü. BİST100’de rekor seviyeden kar satışları yaşanırken, haftanın son işlem gününü satıcılı kapattı. BİST100 üst üste 8.aylık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanırken, Temmuz 2007’den beri en uzun yükseliş serisini tamamlamaya hazırlanıyor. Diğer taraftan Cuma günü Konut Fiyat Endeksi aylık yüzde 1.14 arttı. BİST100’deki primlenmeye rağmen, kur cephesinde ise sakin seyir devam ediyor. USDTL 3.50 üzerinde tutunmaya devam ederken, EURTL’de ise 4.14 seviyesinde fiyatlanma görülüyor. Kur cephesinde TL varlıklarda zayıf seyir devam etse de BİST100’deki iyimser hava devam ediyor. Diğer taraftan Amerika’da rekor seviyelerin genişleyerek devam etmesi de gelişen ülke endekslerine şimdilik olumlu yansıyor. Haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nde enflasyon ve Almanya perakende satışlar izlenebilir. Özellikle Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon verisinin AMB’nın Eylül ayında alacağı tavır öncesinde önemi devam ediyor. Enflasyonda iyileşmenin devam etmesi küresel bazda USD endeksinde baskının devam etmesine neden olabilir. Yurt içinde turizm gelirleri ve ticaret açığı da takip edilebilir. Veri akışının kısmen sakin olacağı Amerika’da ise konut satışları ve Chicago PMI izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü kar satışı sonrasında 108.000 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken, alımların devam etmesi durumunda 109.000 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 107.500 ve 106.700 seviyeleri izlenebilir. Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,53 seviyesinden başlıyor.