İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 02.06.2017

ABD İstihdam Verileri Takip Edilecek

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi dün 96,926 ve 98,876 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,18 değer kaybederek 97,336 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,63 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,81 değer kazandı.

 

Dün hemen hemen tüm piyasalarda sert alımlar görülürken Amerikan endekslerinin rekor seviyeleri genişlettiği görüldü. Dün Euro Bölgesi ve ülkelerinde imalat PMI rakamları karışık açıklanırken Almanya harici genelinde yavaşlama görüldü. Var olan parasal genişleme ve ekonomi politikası Almanya’da olumlu etkilerine devam ediyor. Avrupa hisseleri dün gün boyu primli seyrederken bu sabahta yüzde 0.50’ye varan primli açılış gerçekleştirdi. Amerika’da ise yoğun veri akışı ve Başkan Trump faktörü ön plandaydı. Dün Amerika’da ADP tarım dışı istihdam değişimi beklentilerin üzerinde artış yaşarken ABD ekonomisine ait olumlu beklentileri artırdı. Ayrıca dün Amerika’da ISM imalat endeksi de beklentileri karşılarken FED’in Haziran ayındaki faiz artırım ihtimalini oldukça güçlendirdi. Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam değişimi öncesinde beklentilerin arttığı süreçte ABD ekonomisindeki iyimserlikte devam ediyor. Amerikan endeksleri yüzde 1’e varan primlenme yaşarken rekor seviyeleri de net şekilde genişletti. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.22 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksinde ise 97 üzerinde tutunma devam ediyor. Diğer taraftan ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin altına 195 ülkenin imza koyduğu Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekildiğini açıkladı. Eski Başkan Obama ve çok sayıda yetkilinin karara tepki vermesine rağmen, Trump kararından vazgeçmedi. Bugün sabah Asya seansında ise ralli etkisi devam ediyor. Japon hisseleri yüzde 2’ye varan primlenme yaşarken Amerikan vadelileri de yüzde 0.30 primli devam ediyor.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Gün boyunca piyasa üzerinde baskı görülse de gün sonunda Mayıs vadelinin yüzde 1’e yakın sert şekilde primlenmesi piyasada tekrardan olumlu hava yarattı. BİST100 her ne kadar bankacılık endeksi önderliğinde gerilese de hem vadelide son dakikada yapılan atak ve seans sonrasında yurt dışının yüzde 1’e yakın yükseliş yaşaması bu sabah açılışta BİST100’e de pozitif yansıyabilir. Dün yurt içinden İSO Türkiye İmalat PMI verisi 53.5 ile genişleme bölgesinde yer alan endekste 2013 yılından bu yana görünen en yüksek artışı yaşadık. Kur cephesinde ise TL varlıklarda değerlenme devam etti. USDTL gün içerisinde 3.5250 seviyesine kadar çekilirken EURTL’de ise bir aylık ağırlıklı ortalama destek seviyesine gerileme görüldü. Bugün yapılması beklenen EKK toplantısı ve olası yurt içinde açıklanabilecek yeni kabine piyasadaki fiyatlamaları artırabilir.

 

Bugün küresel piyasada yoğun veri akışı takip edilecekken Euro Bölgesi’nde İspanya istihdam rakamları ve İngiltere’de yapı PMI izlenebilir. Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar takip edilecekken, özellikle istihdam rakamlarının piyasada sert volatiliteye neden olması beklenebilir. Yurt içinde ise EKK toplantısı takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay satıcılı seyir sonrasında 97.700 seviyesinin hemen altındakaparken satış baskısının devam etmesi durumunda 97.000 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir. Açılışla beraber pozitif fiyatlama beklenirken, 97800 ve 98100 bandı kritik önem taşıyor.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,05 seviyesinden başlıyor.