İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 03.07.2017

Gözler Yurt İçi Enflasyonda

                                                                                                                                          

BİST 100 endeksi Cuma günü 99,826 ve 100,778 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,25 değer kazanarak 100,190 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,47 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,74 değer kazandı.

 

Cuma günü küresel piyasada volatilite devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinin birbirinden ayrışmaya devam ettiğini gördük. Avrupa’da artan tapering iddiaları ve faiz ihtimalinin oluşması Avrupa endeksleri üzerinde baskı yaratırken şimdilik satış baskısı devam ediyor. Cuma günü Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon yıllık bazda yüzde 1.1 seviyesine yükselirken Euro Bölgesi faiz getirilerinin artmasına neden oldu. Diğer taraftan Euro’da da değer kazançları görülürken Avrupa endekslerinde ise satışlar görüldü. Avrupa hisseleri Alman DAX30 endeksi önderliğinde yüzde 1’e varan satış baskısı yaşarken Alman 10 yıllık tahvil getirilerinde hızlı artış devam ediyor. Alman 10 yıllıkları kritik yüzde 0.50 seviyesine yaklaşırken sene başından beri 3.kez test edeceğe benziyor. Amerika’da ise Avrupa’nın aksine değerlenme görülüyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.32 seviyesine yükselirken, USD endeksinde de kısmi gevşeme devam ediyor. Amerikan endeksleri sanayi hisseleri öncülüğünde yükselişe devam ederken rekor seviyelere yakın seyir devam ediyor. Petrol fiyatlarının 10 günde yüzde 15’e varan yükselişe geçmesi enerji hisseleri öncülüğünde ABD hisselerinin yükselmesine neden oluyor. Bu sabah Asya seansında Asya hisseleri yatay primli şekilde haftaya başladı. Japonya’da Ağustos başında kabine revizesi beklenirken piyasalara şimdilik olumlu yansıdı. Amerikan vadelileri yeni haftaya primli başlarken Avrupa hisselerinin de primli başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda primlenme görüldü. Kur cephesinde TL’nin kısmi değerlenmesi görülürken, BİST100’de ise sanayi hisseleri öncülüğünde primlenme yaşandı. Özellikle bankacılık endeksinde satış yaşanmasına rağmen BİST100’ün 100.000 üzerinde primlenerek devam etmesi olumlu görülürken 99.500 seviyesi üzerinde kalıcılık görülmesi BİST100’de rallinin devam etmesine neden olabilir. Kur cephesinde ise USDTL’nin bir türlü 3.5000 seviyesi altında kalıcı düşüş görmemesi piyasada kısa vade de risk oluşturabilecekken hareketlenmelere dikkat edilmelidir. Yurt içinde Cuma günü ticaret açığı beklentilerin üzerinde artış yaşasa da piyasada fazla hareketliliğe neden olmadı. Ayrıca USD ve Euro arasındaki makasın olası açılması da BİST100’de sanayi şirketlerinin bilançolarına olumlu yansıyabilir. Antalya valisi Karaloğlu, "Haziran ayını 1 milyon 500 bin yabancı turist sayısını geçerek tamamladık. Geçen seneye göre gelen turist sayısı yüzde 103 artış kaydetti" dedi. Turizm sektörünün bu sene güçlenmesi büyüme rakamlarına da sene sonuna doğru olumlu yansıması beklenirken şimdilik piyasadaki iyimser hava devam ediyor.

 

Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde gözler enflasyon rakamlarında olacaktır. Enflasyonun yıllık bazda bir önceki döneme göre hız kesmesi beklenirken, aylık bazda da yavaşlama bekleniyor. Enflasyon rakamları sonrasında piyasadaki hareketliliğin artması beklenirken özellikle kur cephesindeki hareketliliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Euro Bölgesi ve ülkelerinde imalat PMI rakamları izlenecekken, Amerika’da ise üretim PMI ve ISM imalat endeksi izlenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 100.000 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirirken, alımların devam etmesi durumunda 101.000 ve 102.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 100.000 seviyesi ilk aşamada takip edilebilir. BİST100’ün 100.000 altında fiyatlamaya başlaması durumunda ise 99.500 ve 98.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,12 seviyesinden başlıyor.