İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 08.05.2017

Fransa’da Sürpriz Olmadı

                                                                                                                                         

BİST 100 endeksi haftanın son işlem gününde 93,114 ve 94,107 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,96 değer kazanarak 93,928 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,69 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,12 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada yükseliş eğilimi devam etti. Geçen hafta başından beri Fransa’daki Cumhurbaşkanlığı seçimi fiyatlara yansırken, Pazar günü sürpriz olmadı ve Macron Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oldu. Avrupa hisseleri Cuma günü Macron beklentileriyle sert şekilde yükselirken kazançlar yüzde 3 seviyesine yakın seyretti. Beklentilerin pozitif fiyatlandığı Avrupa hisselerinde özellikle seans sonunda vadeli piyasada sert yükseliş yaşandı. Diğer taraftan küresel bazda Euro’da da sert değer kazançları görülürken EURUSD paritesi 1.1000 seviyesini test etti. Amerika’da ise yoğun veri akışının yanı sıra Avrupa beklentileri de piyasada etkili oldu. Cuma günü Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik oranı beklentileri karşılarken, FED’in Haziran ayındaki faiz artırım ihtimalinin güçlenmesine neden oldu. Amerika’da güçlü devam eden veriler, ekonominin doğru yolda olduğunu teyit ederken ABD hisseleri de pozitif fiyatlanmaya devam etti. Amerikan hisseleri günü primli kapatırken rekor seviyelere yakın seyir görüldü. Bu sabah Asya seansında ise Çin’de ithalat ve ihracat bir önceki döneme ve beklentileri karşılamazken yavaşlama görüldü. Her şeye rağmen Asya seansında Avrupa ve Macron fiyatlaması yaşanırken Japonya hisseleri yüzde 2’nin üzerinde primlendi. 3günlük tatilden sonra Japonya hisseleri ralliye devam ederken olumlu hava da devam etti. Amerikan vadelileri yeni haftaya yatay başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda volatilite yaşandı.BİST100’da Fransa’daki seçim öncesinde toparlanma yaşanırken Avrupa’daki sert kazançların etkisi görüldü. Yurt içinde BİST100 yüzde 1’e yakın primlenme yaşarken, olumlu hava görüldü. Kur cephesinde ise günün 2.yarısında TL varlıklarda değerlenme görülürken, USDTL 3.54 seviyesine kadar geriledi. Amerika’da açıklanan istihdam verilerinin çok fazla etki yaratmadığı süreçte, genel olarak Fransa seçimleri ve iyimserlikler fiyatlandı. Başbakan Yıldırım, Moldova ziyareti dönüşü uçakta yaptığı açıklamada, yeni ekonomik reform paketi hazırlanmakta olduğunu söyledi. Ekonomi Bakanı Zeybekci ise, "İşsizlik rakamı maalesef iyi değil. Türkiye her yıl bir milyon istihdam üretmek zorunda. Öyleyse büyümemiz lazım'' dedi

 

Haftanın ilk işlem gününde Euro Bölgesi’nde Almanya fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi tüketici güveni izlenecekken, Amerika’da ise FOMC üyesi Bullard ve Mester konuşmaları da takip edilebilir. Yurt içinde hazine nakit dengesinin izleneceği günde, Fransa seçimleri sonrasında fiyatlamanın piyasaya yansıması da beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü toparlanma sonrasında 94.200 seviyesinde kapatırken toparlanmanın devam etmesi ve 94.000 üzerinde tutunma görülmesi durumunda 94.500 ve 95.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 93.200 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,28 seviyesinden başlıyor.