İNFO Yatırım MENKUL DEĞERLER A.Ş. BİST GÜNLÜK BÜLTEN 24.07.2017

Yoğun Haftaya Giriyoruz

                                                                              

BİST 100 endeksi Cuma günü 106,051 ve 107,187 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,10 değer kazanarak 106,843 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,09 değer kaybederken sanayi endeksi ise 1,08 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada volatilite devam etti. Avrupa ve ABD endekslerinin birbirinden ayrıştığı süreçte Avrupa endekslerindeki satış baskısı AMB toplantısı sonrasında da devam etti. AMB’nın beklenenden şahin açıklamalarda bulunması ve para politikası için sonbaharı işaret etmesi sonrasında Avrupa endekslerinde yaşanan satış baskısı Cuma günü yüzde 2 seviyesine yakın görüldü. Alman 10 yıllıklarında yüzde 0.50 seviyesinde fiyatlanma görülürken, İtalya bankacılık sektöründeki risklerde fiyatlanmaya devam ediyor. Yeni bir Yunanistan vakasının görülme ihtimali bile Avrupa bankacılık endeksinde sert satışa neden olurken, kriz ortamı oluşması durumunda geçen seferkinden zor bir sürecin Avrupa’yı beklemesi kaçınılmaz olur. Küresel bazda her şeye rağmen Euro’daki değer kazançları da devam ederken EURUSD paritesi 1.16 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Amerika’da ise düşen petrol fiyatları ve Avrupa’daki sert satış baskısına rağmen gün içi satışların gün sonunda toparlandığını gördük. Amerikan Dow Jones endeksinde bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesine kadar geri çekiliş yaşansa da toparlanma görüldü. Diğer taraftan Amerika’daki sağlık reformunun bu hafta geçebileceğine dair söylentiler de devam ediyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) ise ABD'nin 2017 ve 2018 yılları için büyüme tahmini yüzde 2.1'e düşürdü. Küresel bazda USD endeksinin değer kayıpları sert şekilde devam ederken Çarşamba günü gerçekleşecek FOMC toplantısına gözlerin çevrildiğini görüyoruz. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.23 seviyesinde fiyatlanırken, değerli metallerdeki ve Japon Yenindeki değer kazançları da devam ediyor. Bu sabah Asya seansında ise karışık seyir görülüyor. Çin ve Hong Kong’daki kazançlar devam ederken, Japonya’da ise yen ile beraber baskı görüldü ve yeni haftaya satıcılı başladı. Amerikan vadelileri yeni haftaya satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de kısmi kayıplarla güne başlaması bekleniyor.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100 AMB toplantısı sonrasında rekor seviyeden kar satışları yaşarken, Cuma gün içerisinde kayıpların sertleşmesine rağmen dipten yaşanan toparlanmayla günü yatay alıcılı kapattı. Özellikle sanayi hisselerinde yaşanan toparlanma piyasada olumlu karşılandı. Seans sonrasında Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'nin uzun vadeli uluslararası para cinsinden kredi notunu "BB+'da teyit etti, not görünümünü ise "durağan" olarak açıkladı. Türkiye'nin kredi notu, yüksek seviyedeki dış finansal hassaslıklar, belirgin siyasi ve jeopolitik riskler ve yüksek seyreden enflasyon ve makroekonomik volatilitenin karşısında düşük kamu borcu ve güçlü büyüme performansıyla dengelendi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu, açıklamasında, Türkiye'de yapısal göstergelerinin eş ülkelere göre daha üstün olduğunun altını çizdi. Kur cephesinde ise Fitch’in çok fazla etki yaratmadığı görülürken, USDTL’de 3.53 seviyesinde fiyatlanma devam ediyor. Bu hafta TCMB faiz kararı izlenecekken piyasadaki hareketliliğin de artması bekleniyor. Diğer taraftan IMF yaptığı açıklamada gelişen piyasaların Türkiye desteğiyle büyüyeceğini belirtti.  

 

Haftanın ilk işlem gününde yoğun veri akışı takip edilecektir. Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet ve imalat PMI rakamları takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde önümüzdeki dönemde oluşabilecek görünüme dair izlenim oluşturabilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise üretim PMI ve konut satışları takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü volatil hareket sonrasında 107.000 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken, alımların görülmesi durumunda 107.000 ve 107.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.700 seviyesi altında 106.000 ve 104.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,40 seviyesinden başlıyor.