İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 05.01.2018

Borsada bugün destek alımları gözlenebilir.                                                                            

Güne sıkışık kararsız başlayan BIST-100 endeksi günün %0,48 gerilemeyle 115.492'dan kapattı. Güne ABD'deki dava da Hakan Atilla'nın istinat edilen altı suçtan beşinden suçlu bulunması haberinin etkisiyle kararsız başlayan borsa Gelişmekte olan piyasalara yönelik risk iştahının güçlü kaldığı bir konjonktür de dolar/TL de ki zayıflamanın da etkisiyle yönünü tekrar yukarı çevirmeyi başardı. BIST te yurtdışındaki pozitif eğilime paralel yükseliş trendi güçlenerek devam ediyor. Şu aşamada herhangi bir bankaya ceza verilmesi yönünde açılmış bir soruşturma olmaması ve ABD vize krizinin çözülmesi sonrası oluşan risk alma iştahını yurt dışı piyasalara paralel devam ettiği söylenebilir. Bist’in Şu aşamada herhangi bir bankaya ceza verilmesi yönünde açılmış bir soruşturma olmadığı için piyasalar ABD vize krizinin çözülmesi sonrası oluşan risk alma iştahını yurtdışı piyasalara paralel devam ettirecektir. Bist’in şimdilik gelişmekte olan piyasalara paralel aynı zamanda iskontolu işlem görmesinin de avantajıyla orta vadeli yükseliş trendini devam ettirmesini bekleyebiliriz.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendi içinde Olan BIST-100 endeksinin kısa vadede yön arayışlarının devam ettiği görülmekte 114,900 seviyesi bugün için kritik bir destek seviyesi olarak görünmekte, Yukarı yönde ise 117,250 seviyesinin dikkatle izlenmesi gerektiği görüşündeyiz. 

VİOP30’da kar realizasyonları ağır bastı.

VİOP Şubat Kontratı Perşembe gününü 144.775 uzlaşma fiyatından tamamladı. En yüksek 147.300 en düşük 144.125 seviyesi test edildi. Şubat vade endekste, Güne ABD'deki dava da Hakan Atilla'nın istinat edilen altı suçtan beşinden suçlu bulunması haberinin etkisiyle pozitif bir başlangıç yapmasının ardından öğleden sonra satışların ön plana çıkmasıyla %1 in üzerinde değer kaybı yaşandı.

Teknik olarak orta vadeli yükseliş trendi devam ederken VİOP Şubat Kontratı 149,000 seviyelerinde tarihi seviyeleri görmesinin ardından kar realizasyonuyla 144,125 seviyesine kadar geriledi. Kısa vadede 60 günlük HO 143,767 seviyesinde bulunuyor. Bu destek seviyesinin korunması önem kazanmaktadır.