İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 10.01.2018

Borsa’da yön açısından kur hareketleri yakından izlenecek                                                                            

Güne sıkışık kararsız başlayan BIST-100 endeksi günün %1.10 gerilemeyle 115.022'dan kapattı.

Borsa İstanbul'da BIST-100 endeksi, haftanın ikinci işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izledikten sonra ikinci seansta daha çok sıkışık ve hisse bazında hareketler göndendi. ABD’den önemli veri akışı bulunmuyor, ancak Fed yetkililerinin açıklamaları yakından takip edilecek. Aralık toplantısında göstergeler 2018 için 3 faiz artışını işaret etti, Euro tarafında ise İlk olarak Almanya’dan Kasım ayı ticaret dengesi, ithalat-ihracat ve sanayi üretimi açıklanacak. Euro Bölgesi’nin lokomotif ekonomisine sahip olan Almanya’da sanayi üretimi 2017’de çok iyi bir performans gösteremedi. Yılın son aylarında ise beklentinin oldukça altında kaldı. Sanayi üretiminin Kasım’da %1,9 ile yükseliş göstermesi bekleniyor. Yarın bölgenin bir diğer verisi ise işsizlik oranı olacak ve Eylül- Ekim aylarında %9 altına inen işsizlik oranının Kasım’da %8,7 ile yılın en düşük seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendi içinde Olan BIST-100 endeksinin kısa vadede yön arayışlarının devam ettiği görülmekte 116,155 desteğinde tutunamayan endeksin bir sonraki destek seviyesi 114,500 de görünüyor. 60 günlük HO 115,650 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyenin kırılması yükselen trendin devamı açısından önemli.

VİOP30 düzeltme devam ediyor.

Güne sıkışık seyirde başlayan Viop endeks kontratı satışların ağır basası neticesinde gün boyu benzer seyrini sürdürerek %1,01 gerileyerek 143,400 uzlaşma seviyesinden kapandı. Avrupa ve ABD tarafında borsalar yükselirken yurtiçinde düzeltme yönündeki eğilim devam ediyor.

Teknik olarak orta vadeli yükseliş trendi devam ederken VİOP Şubat Kontratı 149,000 seviyelerinde tarihi seviyeleri görmesinin ardından kar realizasyonuyla 143,300 seviyesine kadar gerilemişti. Dünde açılışta yaşanan sıkışık seyrin ardından yurtiçi piyasalardaki kar realizasyonu ile birlikte endeks kontratında da satışlar etkili oldu. Dün 60 günlük HO’nın geçtiği 144,642 destek seviyesinin kırılması neticesinde önümüzdeki günler yükselen trendin devamı açısından tekrar kırıldığını görmek gerekiyor. Bugün için kurdaki hareketlerin endeks kontratında yön tayin ederken belirleyici olmasını bekliyoruz.