İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 12.09.2017

Büyüme Verisi Sonrasında İyimserlik Devam Ediyor

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 108,958 ve 109,865 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,93 değer kazanarak 109,458 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,05 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,49 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada pozitif hava devam ederken hem gelişmiş hem de gelişen ülke endekslerinde yükseliş hareketi devam etti. Almanya’daki seçim öncesinde, Alman DAX30 endeksi önderliğinde Avrupa hisseleri yükselişe devam ederken son dönemin en hızlı yükselişi görüldü. Özellikle AMB’nın para politikasında değişikliğe gitmemesi ve piyasaların rahatlaması Avrupa endekslerine olumlu yansırken, Euro’daki düşüşün de olumlu etkileri piyasada görüldü. Diğer taraftan Amerika’da Irma kasırgasının etkilerinin zayıflaması da piyasaları pozitif etkileyen etkenlerden biri olarak görülüyor. Amerika’da ise USD endeksindeki toparlanmaya rağmen ABD endeksleri günü yüzde 1 üzerinde primli kapattı. Özellikle Florida sahilini vuran İrma kasırgasının zayıflaması ABD endekslerine olumlu etki yarattı. Güvenli limanlarda zayıflama görülürken, ABD endekslerine olanın güvenin arttığını gördük. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.13 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksi ise son dönemin en düşük seviyesinden toparlanma yaşadı. Veri akışının sakin olduğu günde piyasa fiyatlamalarının genel olarak risk azalmasından geldiğini gördük. Bugün sabah Asya seansında ise Japonya önderliğinde alımlar görülüyor. Japon hisseleri yüzde 1 üzerinde primlenirken, Çin ve Hong Kong’ta da primlenme görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa endekslerinin de primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise gözler büyüme rakamındaydı. Türkiye ekonomisi 2.çeyrekte yüzde 5.1’lik büyüme gerçekleştirirken, göz doldurmaya devam etti. Büyümedeki pozitif hava TL varlıklara olumlu yansırken BİST100’de tekrardan 110.000 seviyesine yönelim görüldü. Kur cephesinde USDTL’de 3.38 seviyesine kadar geri çekilme yaşanırken, EURTL’de de gevşeme yaşandı. Her ne kadar USD endeksindeki toparlanmayla beraber USDTL’de de tekrardan 3.41 seviyesine yükseliş görülse de TL varlıklardaki olumlu hava devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalada "Bankaların kredi olayındaki tutuculuğunu kesinlikle aşacağız. Devlet bankaları başta olmak üzere üzerine gideceğiz" dedi. Diğer taraftan, JP morgan ve M. Stanley Türkiye büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize ederken, 3.çeyrek büyüme beklentileri şimdiden yüzde 7 seviyesine ulaştı.

 

Bugün küresel piyasada zayıf veri akışı takip edilecekken yurt içinde önemli veri bulunmamaktadır. Euro Bölgesi’nde İngiltere enflasyon rakamı takip edilecekken, Amerika’da ise personel değişim oranı ve OPEC’in aylık raporu takip edilebilir.  

 

Teknik olarak BIST100 endeksi kritik 110.000 seviyesine yaklaşarak günü kaparken, alımların devam etmesi durumunda 110.000 ve 110.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 109.000 ve 108.200 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,61 seviyesinden başlıyor.