İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 15.12.2017

TCMB Sonrasında 110.000 Eşiğinde Fiyatlanma Görülüyor

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 108,045 ve 109,958 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,40 değer kazanarak 109,666 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,01 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,45 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken günün 2.yarısında hem Avrupa’da hem de Amerika’da gevşeme satışlar görüldü. Avrupa hisseleri gün içerisinde her ne kadar pozitif görülse de günün 2.yarısında açıklanan AMB faiz kararı ve Mario Draghi açıklamaları sonrasında hızlı şekilde gevşedi. AMB dün faizleri değiştirmezken, Mario Draghi söyleminde “Enflasyon için hala önemli miktarda teşvik gerekli" dedi. AMB enflasyon tahminlerinde revize yapmazken, büyümeyi yukarı revizeledi. Ayrıca Başkan Mario Draghi yaptığı açıklamada parasal teşvikten çıkışı konuşmadıklarını belirtti. Avrupa’nın hala beklenen performansı sergilememesi piyasada baskı oluştururken yüzde 1’e varan kayıplar yaşandı. Amerika’da ise gün içerisinde her ne kadar yükseliş devam etse de Amerikan borsaları açılışından sonra hızlı gevşeme görüldü. Amerikan borsaları primlenmelerini silerken günü de yüzde 0.50 seviyesinde ekside kapattı. Günün en düşüğünde kapatan Amerikan borsaları negatif bir görünüme neden olurken yıl sonu volatilitesi yaşanıyor. Dün Amerika’da açıklanan perakende satışlar beklentilerin üzerinde açıklanırken pozitif veri akışı da devam etti. Bu sabah Asya seansında ise yurt dışındaki satışların negatif etkisi görüldü. Asya’nın genelinde satışlar görülürken, Japonya hisseleri haftanın son işlem gününde yatay satıcılı seyretti.

 

Yurt içinde ise TCMB kararı sonrasında yukarı yönlü hareketlilik görüldü. TCMB GLP’yi 50 baz puan artırırken, faiz koridorunda herhangi bir değişikliğe gitmedi. Piyasa genel olarak en az 75 baz puanlık artırım beklerken, piyasa beklentisinin gerçekleşmemesi kur cephesinde TL varlıklarda negatif etki yaratsa da BİST100’de yükselişe neden oldu. Tekrardan 110.000 seviyesine yükselişin yaşandığı BİST100’de kritik direnç bandında fiyatlama yaşanıyor. Diğer taraftan faiz kararı sonrasında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli istifa ederken, tekrardan belirsizlik havası yaratabilir. Bankacılık cephesinde yaşanan net alımların BİST100’ü desteklediği görülürken, kritik seviyelerdeki fiyatlamalara dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Haftanın son işlem gününde yurt içinde bütçe dengesi ve çeyreklik işsizlik rakamları takip edilecekken, Amerika’da ise sanayi üretimi ve New York imalat endeksi izlenebilir. Ayrıca TCMB’nın yaptığı hamlenin piyasa etkisinin devam etmesi beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 109.600 seviyesinde günü kaparken, açılışta alımların devam etmesi durumunda 110.000 ve 110.700 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 109.000 seviyesi destek olarak görülebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,47 seviyesinden başlıyor.