İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 18.12.2017

110.000 Seviyesi Kritik Önem Taşımaya Devam Ediyor

                                                                              

BİST 100 endeksi Cuma günü 108,927 ve 110,051 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,31 değer kaybederek 109,330 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,36 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,49 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada iyimserlik devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinde sert yükselişler görüldü. Özellikle Amerika’da bu hafta imzalanması beklenen vergi reformu öncesinde piyasadaki iyimserliğin artması beklenirken, Noel tatili öncesinde ralli devam edebilir. Haftanın son işlem günüde Euro Bölgesi’nde ticaret dengesi beklentileri karşılamasa da EURUSD paritesindeki geri çekilme Avrupa hisselerinde olumlu hava yarattı. Avrupa hisseleri gün sonunda vadeli piyasada da yükselişe devam ederken günü yüzde 0.50 seviyesinde primli kapattı. Amerika’da ise vergi reformu beklentileri rallinin devamına neden oluyor. Geri çekilmelerin kısıtlı kaldığı Amerikan endekslerinde Cuma günü yüzde 1’e varan yükseliş görülürken ralli devam etti. Özellikle teknoloji tarafında sert yükseliş kaydedilirken piyasadaki iyimserliğin tam gaz devam ettiği görülüyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.36 seviyesinde fiyatlanmaya devam ederken, USD endeksinde ise güçlenme görüldü. Bu sabah Asya seansında ise Japonya önderliğinde sert yükseliş hakim görülüyor. USDJPY’ndeki hızlı yükselişin de desteklediği Japon borsasında kazançlar yüzde 1.5 seviyesinde görülüyor. Çin’de yatay fiyatlanma görülürken, Çin harici tüm Asya’nın yeni haftaya primli başladığı görüldü. Amerikan vadelileri yeni haftaya sert primli başlarken, Avrupa endekslerinin de güne yükselişle başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TCMB kararı sonrasında yukarı yönlü hareketliliğin görüldüğü BİST100’de Cuma günü ise yatay seyir yaşandı. Perşembe günü bankacılık endeksindeki hızlı yükseliş sonrasında Cuma günü yatay satıcılı seyreden BİST100’de 110.000 seviyesinden kar satışları yaşandı. 2 yıllık gösterge tahvil faiz yüzde 13.47 seviyesinde haftayı kapatırken hala piyasalarda tam iyimserlik yaşanamıyor. Cuma günü özellikle gelişen ülke para birimlerindeki olumlu hava TL varlıklara da olumlu yansıdı diyebiliriz. Güney Afrika randının yüzde 3’e varan değer kazanması gelişen ülke piyasalarını da pozitif etkiledi. Eğitimle ilgili gelen açıklamaların Güney Afrika randında pozitif ivme yakalattığı süreçte TL dahil tüm gelişen ülke para birimlerinde iyimserlik görüldü.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada sakin veri akışı takip edilecekken teknik hareketlilikler yaşanabilir. Euro Bölgesi’nde enflasyon izlenecekken, yurt içinde ve Amerika’da önemli veri akışı bulunmamaktadır. Ayrıca Amerika’da bu hafta imzalanması beklenen vergi reformunun da piyasalardaki olumlu havayı desteklemesi beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 109.330 seviyesinde günü kaparken, açılışta alımların devam etmesi durumunda 110.000 ve 110.700 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 109.000 seviyesi destek olarak görülebilir. Özellikle 110.000 seviyesi kritik önem taşımaya devam ediyor.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,47 seviyesinden başlıyor.