İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. GÜNLÜK BÜLTEN 26.07.2017

Gözler FOMC Toplantısında

                                                                              

BİST 100 endeksi dün 106,985 ve 107,465 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,31 değer kazanarak 107,041 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,12 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,35 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken gelişmiş ülke endekslerindeki yükseliş hareketi de devam etti. Küresel bazda bilanço sezonunun başlaması gözlerin biraz daha bilançolara yönelmesine neden olsa da piyasadaki yoğun gündemin de kaçırılmaması gerekiyor. Avrupa endeksleri hafta başında görülen dip seviyeden toparlanmaya dün de devam ederken kazançların yüzde 0.50 seviyesine yakın seyrettiği görüldü. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.57 seviyesine yükselirken piyasadaki faiz baskısı da günden güne artıyor. Küresel bazda Euro’da görülen sert değerlenme sonrasında kar satışları yaşanırken, EURUSD paritesinin 1.1700 üzerinde kalıcı olup olmayacağı merak ediliyor. Diğer taraftan dün Euro Bölgesi’nde Almanya IFO iş ortamı endeksi beklentilerin üzerinde açıklanırken son dönemin en yüksek seviyesinde görüldü. Euro Bölgesi’ndeki toparlanma devam ederken piyasalara da olumlu yansıdığını görüyoruz. Amerika’da ise tüketici güveni beklentileri karşılarken, S&P konut fiyat endeksinde ise gerileme görüldü. Şimdilik USD endeksindeki düşüş sonlanmış gibi görülse de bugün açıklanacak FED kararlarının piyasadaki volatiliteyi artırması beklenebilir. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.32 seviyesine yükselirken, ABD endeksleri ise günü primli kapattı. Gün içerisinde bilançolara bağlı olarak yüzde 0.50 seviyesi üzerinde primli görülse de günün 2.yarısında kritik direnç hattından kar satışları yaşandı. Petrol cephesinde ise yükselişin devam etmesi başta enerji hisseleri olmak üzere tüm sanayi hisselerine pozitif yansıyor. Bugün sabah Asya seansında ise primlenme devam ediyor. USDJPY’nindeki yükselişin Japon hisselerine olumlu yansıdığı süreçte yüzde 1 seviyesine yakın primlenme görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken Avrupa endekslerinin de güne yatay başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde TL varlıklarda değer kayıpları görülürken bugün ve yarın açıklanacak MB kararları öncesinde fiyatlanıyor. BİST100 cephesinde ise 107.500 seviyesi kırılamamaya devam ederken bu seviyeden kar satışları görüldü. Almanya ve Türkiye arasındaki tansiyonun artması da TL varlıklarda piyasada baskı oluşturuyor. 107.500 üzerinde fiyatlama görülmeden BİST100’de yükselişin devam etmesi riskli olabilir.

 

Bugün küresel piyasada kritik bir güne giriyoruz. Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, İngiltere’de ise büyüme rakamı izlenebilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise gözler FOMC toplantısında olacaktır. FED’in faiz kararının yanı sıra, bilanço küçültmesiyle alakalı gelebilecek açıklamaların piyasadaki hareketliliği artırması bekleniyor. Ayrıca Amerika’da konut satışları ve petrol stokları da takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü volatil hareket sonrasında 107.000 seviyesinde kapanış gerçekleşirken, alımların görülmesi durumunda 107.000 ve 107.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.700 seviyesi altında 106.000 ve 104.800 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,51 seviyesinden başlıyor.