Kurda Kısmi Baskı Görülüyor

BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 93,755 ve 94,455 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,10 değer kaybederek 93,833 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,64 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,10 değer kaybetti.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada genel olarak satış baskısı görüldü. Fransa’da hafta sonu gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimini Macron’un kazanması sonrasında başta Avrupa ve ABD hisseleri olmak üzere neredeyse tüm piyasalarda satış baskısı yaşandı. Beklentinin fiyatlanmış olması ve Avrupa’daki belirsizliklerin bitmeyecek olması Macron iyimserliğinin sona ermesine neden oldu. Cuma kapanışa göre yüzde 1’e varan değer kaybı yaşayan Avrupa hisseleri düzeltme isteğini artırıyor. Diğer taraftan dün Almanya’da fabrika siparişleri beklentileri karşılayarak bölge ekonomisindeki toparlanmanın devamına işaret etti. Amerika’da ise veri akışının sakin olduğu günde fiyatlamalar devam etti. USD endeksi dip seviyeden toparlanırken, USD karşısında hemen hemen tüm para birimlerinin zayıfladığı görüldü. Macron iyimserliği sonrasında Amerikan hisseleri rekor seviyelere yakın seviyeden kar satışlarıyla karşılaştı. Atlanta Fed Başkanı James Bullard ise konuşmasında, faizlerin muhtemelen uzun bir süre daha düşük kalacağını belirtti. Ayrıca petrol fiyatlarındaki dalgalanmada Amerikan hisselerinde belirsizlik baskısı yaratırken, ABD'li teknoloji devi Apple'ın piyasa değeri bugün 800 milyar doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Bu sabah Asya seansında ise dünkü iyimserlik sonrasında yatay kar satışları görülüyor. Japonya ve Çin’de kar satışları yaşanırken, Hong Kong’da ise toparlanma görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken Avrupa hisselerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda değer kayıpları görüldü. Özellikle kur cephesinde sert değer kayıplarının görüldüğü günde, hem USDTL hem de EURTL’de yükselişler yaşandı. Fransa’da sürpriz olmaması ve Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesi sonrasında kur güne hafif satıcılı başlansa gün içinde yüzde 1.5’a varan toparlanma görüldü. Dün yurt içinde sanayi üretimi yüzde 2.8 seviyesinde açıklanırken bir önceki döneme göre artış görüldü. Kur cephesinde TL varlıklarda yaşanan zayıflama seansın son bölümünde BİST100’e de yansırken, bankacılık önderliğinde kar satışı yaşandı ve günü satıcılı kapattı. BİST100 94.500 seviyesinden gevşerken 93.200 desteği üzerinde tutunmaya devam ediyor. Yurt içindeki hareketlilikten ziyade, yurt dışındaki hareketlenmenin etkilediği BİST100’deki dalgalanmanın devam etmesi muhtemel görülebilir.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde Almanya ticaret rakamları ve sanayi üretimi izlenecekken, Amerika’da ise FOMC üye konuşmaları ve redbook izlenebilir. Veri akışının genel olarak zayıf olacağı günde, yurt içinde ise önemli veri akışı bulunmamaktadır.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay hareket 94.000 seviyesinin altında kapatırken toparlanma görülmesi durumunda 94.100 ve 94.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 93.200 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,32 seviyesinden başlıyor.