KÜRESEL RİSK İŞTAHI BORSAYI YÜKSELTTİ 8.12.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 1,09 değer kazancıyla 106,447 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,72 değer kazanırken, holding endeksi ise yüzde 0,73 oranında yükseliş yaşadı.

 

Önceki kapanışa göre 1,143 puan artış yaşandığını görüyoruz. Geride bıraktığımız gün Avrupa Bölgesi büyüme verisi takip edildi. Yıllık bazda yüzde 2,6, aylık bazda ise yüzde 0,6 ile beklentiyle paralel büyüme gerçekleşti. Ancak yıllık bazda yüzde 2,5 olan beklentinin üzerinde yüzde 2,6 olarak açıklanması piyasalarda herhangi bir hareket yaratmadı. Küresel piyasalarda risk iştahının gün boyu yükseliş eğiliminde olmasıyla BIST100 Endeksinin 106,000 puanın üzerinde dengelenmesini sağladı. Gün içinde yurt içinden sanayi üretim verisi açıklanıyor olacak. Piyasanın beklentisi sanayi üretim endeksinin yüzde 4,7 artış yaşaması yönünde. Bir diğer yandan, ekim ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise yıllık yüzde 5,2, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda yüzde 0,4 artış yaşayacağı tahmin ediliyor. Haftanın ilk işlem gününde yurt içinden enflasyon verisinin 13 yılın zirvesini yaşaması, TCMB’ nın en az 100 baz puanlık faiz artışını gündeme getirmiş, Türk Lirasının toparlanmasını sağlamıştı. Önümüzdeki hafta TCMB’ nın Para Politikası gerçekleşecek ve beklentilerin üzerinde faiz hamlesinin kullanılması halinde piyasalarda hareketlilik hızlanabilir. Ancak siyasi ve jeopolitik risklerin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

Küresel piyasalarda ise gözler ABD Tarım dışı istihdam veri setinin üzerinde olacak. Kasım ayına ilişkin Tarım dışı istihdam verisinin 200K olarak gelmesi ve aynı veri içerisinde yer alan Ortalama saatlik kazançların yüzde 0,3 artış yaşaması bekleniyor. Veri seti içerisinde yer alan İşsizlik Oranın ise yüzde 4,1 ile sabit kalınması piyasanın beklentisidir. FED’ in faiz artışı için uygun koşullar sağlayabilmek adına istihdam piyasası oldukça önem arz ediyor. Bu kalemlerde görülecek artışın harcama üzerinde olumlu etkisi olabilir ve enflasyon üzerinde hedeflenen seviyeler gerçekleşebilir. Önümüzdeki hafta ABD’de FOMC toplantısı gerçekleşecek ve Aralık ayında faiz artış ihtimali neredeyse yüzde 100 seviyesine ulaşmış durumda. Son dönemlerde oluşan fiyatlamalarda faiz artış beklentisinin fiyatlandığını görüyoruz. Bugün açıklanacak olan istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi dolar endeksinin yükselişini hızlandırabilir ve faiz artış ihtimalini kesinleştirebilir. ABD hisse senetlerine göz atacak olursak, tepki alımlarıyla yükseliş yaşandığı görülüyor. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,29 artışla 24,211 puana yükselirken, Nasdaq teknoloji Endeksi yüzde 0,54 yükselişle 6,812 puan seviyesine çıktığı görülüyor. Son dört işlem gününü kayıpla tamamlayan S&P 500 Endeksi yüzde 0,29 kazançla 2,636 puana yükselerek düşüş eğilimini sonlandırdı. Son birkaç gündür dalgalı bir seyir izleniyor. Dün açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 236 bine gerilerken 240 bin olan beklentilerin altında kaldı. Aynı zamanda Tüketici kredileri ise ekim ayında yüzde 6,5 artışla yılın en hızlı yükselişini kaydetti.

 

Avrupa hisse senetleri, dalgalı seyretmeye devam ediyor ve altın dört ayın en düşük seviyesine kadar gerileme yaşadı. Avrupa Merkez Başkanı Draghi dün ki yaptığı konuşmada Basel III reformlarından bahsetti ve para politikasıyla alakalı bilgilere yer vermedi. Teknik olarak BIST100 Endeksinde alımların devamı yaşanması halinde 107,000 ve 107,500 direnci hedeflenebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 104,500 noktası hedeflenebilir.