S&P ve ABD İstihdam Verileri Ön Planda

BİST 100 endeksi dün 93,003 ve 94,073 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,88 değer kaybederek 93,039 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,90 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,39 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada gelişmiş ülke endekslerinde yükseliş eğilimi devam ederken pozitif hava devam etti. Hafta sonu Fransa’da gerçekleşecek 2.tur Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Avrupa hisseleri yükselişe devam ederken Fransa önderliğinde alımlar görüldü. Avrupa’nın genelinde yüzde 1 üzerinde değer kazançları yaşanırken, Alman DAX30 endeksi kanalın üst bandı olan 12.660 seviyesine geldi. Tarihi rekor seviyelerini her geçen gün yükselten Avrupa hisselerindeki olumlu hava da devam ediyor. Ayrıca dün Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI rakamları beklentileri karşılarken bölgedeki olumlu havada devam etti. EURUSD paritesi son dönemin en yüksek seviyesine yükselirken, 1.1000 seviyesini test ediyor. Dün Amerika’da haftalık istihdam talepleri, ticaret dengesi ve birim emek maliyetleri beklentileri karşılarken Haziran ayındaki faiz artırım ihtimali de yüzde 74 seviyesine yükseldi. Amerika’da verilerin güçlü gelmesi ABD ekonomisinin doğru yolda olduğunu teyitleşe de petrol fiyatlarında devam eden sert düşüş piyasayı baskılıyor. Amerikan hisseleri günü yatay kaparken, Avrupa hisselerinden negatif ayrıştı. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.35 seviyesinde fiyatlanırken USD endeksi ise kritik 98.60 seviyesinde fiyatlanıyor. Bugün sabah Asya seansında ise genel olarak satışlar görülüyor. Çin ve Hong Kong hisselerinde satış baskısı yaşanırken, Amerikan vadelileri de güne satıcılı başladı.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda değer kaybı görüldü. Yurt içinde veri akışının sakin olduğu günde BİST100’de görülen satış baskısı kur cephesinde de TL varlıklarda değer kayıplarına neden olurken gerileme görülüyor. Özellikle FED’in Haziran ayındaki faiz artırım ihtimalinin yüzde 74’e yükselmesi TL varlıklarda baskı yaratırken hem USDTL’de hem de EURTL’de toparlanma görülüyor. BİST100’de ise önceki gün Turkcell’de açıklanan hisse satışının baskı yarattığı görüldü. Dün özellikle 93.200 seviyesinin altında kapanış gerçekleşmesi piyasada negatif algılanırken bugün açıklanacak veri akışının piyasada da etkili olması beklenebilir. Kur cephesinde ise USDTL 3.5700 seviyesine yükselirken, EURTL’de ise Euro’daki değer kazançlarıyla beraber 3.9200 seviyesine kadar yükseliş görüldü.

 

Haftanın son işlem gününde Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecektir. Özellikle tarım dışı istihdam değişimi kritik önem taşırken, FED’in Haziran ayındaki faiz artırım ihtimalini de direkt olarak etkileyebilir. Ayrıca bugün gün sonunda kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin not değerlendirmesini yapması bekleniyor.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü satış baskısı sonrasında 93.200 seviyesinin altında kapanış gerçekleşirken satışların devam etmesi durumunda 92.700 ve 92.000 seviyeleri, olası toparlanma durumunda ise 93.200 üzerinde 94.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,32 seviyesinden başlıyor.