TL Varlıklarda Baskılanma Görülüyor

BİST 100 endeksi Cuma günü 99,601 ve 100,266 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,43 değer kaybederek 99,639 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,79 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,51 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada satış baskısı ön plandayken gelişmiş ve gelişen ülke endekslerinde ortak satışlar görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde AMB Başkanı Mario Draghi konuşması ön plandayken, Draghi “Euro Bölgesi’nin 16 çeyrektir büyüdüğünü” belirtti. Draghi ayrıca deflesyonist ortamdan ziyade enflasyonist ortamın arttığına işaret ederken, enflasyon hedefine yavaş yavaş yaklaştıklarını belirtti. Draghi’nin Euro Bölgesi adına olumlu konuşması piyasada Euro’nun değer kazanmasına neden olurken, piyasada bozulmaya neden oldu. Özellikle AMB’nın faiz artırım ihtimalinin artması Avrupa endekslerinde satış baskısına neden olurken yüzde 1’e varan kayıplar görüldü. Bir süredir bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi üzerinde tutunan Alman DAX30 endeksi sert düşüşle beraber bu seviyenin altında kaldığı görülürken son dönemin en sert geri gelişi görüldü. Amerika’da ise Trump belirsizliği ve teknoloji şirketlerindeki net değer kaybı ön plana çıktı. Dün Amerika’da ise sağlık reformu oylamasının ertelenmesi, Trump’a dair belirsizliği bir kez daha artırırken USD endeksinde de keskin düşüş yaşandı. FED Başkanı Yellen ise bankaların çok daha güçlü olduğunu belirtti. Yellen Fed'in almış olduğu önlemler sayesinde çok uzun bir süre finansal krizin olası olmadığını söyledi. Sağlık reformunun ertelenmesi piyasadaki baskıyı artırırken sert değer kayıpları yaşandı. Teknoloji şirketlerinde yüzde 2’ye varan değer kaybı görülürken, Dow Jones ve S&P500’de de yüzde 1’e varan değer kayıpları görülüyor. Bu sabah Asya seansında ise genel olarak satış baskısı devam ediyor. Japonya ve Çin’de yüzde 1’e varan değer kayıpları görülürken piyasadaki baskının net şekilde devam ettiği görülüyor. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de baskılı olması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise bayram tatili nedeniyle piyasa kapalıyken, kur cephesinde ise TL varlıklarda değer kaybı görüldü. Özellikle AMB’nın artan faiz artırım ihtimali gelişen ülke para birimlerinde sert değer kaybına neden olurken sepet kurda da yüzde 1 üzerinde değer kaybı yaşandı. USDTL 3.5250 seviyesine kadar yükselirken, EURTL’de ise 4 Lira seviyesi test ediliyor. Hem yurt dışındaki satış baskısı hem de TL varlıklardaki değer kaybı BİST100 açılışına da negatif yansıyabilir.

 

Bugün küresel piyasada merkez bankası başkanlarının konuşmaları takip edilecek. AMB Başkanı Mario Draghi, Japonya MB Başkanı Kuroda ve İngiltere MB Başkanı Carney konuşmaları takip edilecekken piyasadaki hareketliliğinde artması beklenebilir. Ayrıca Amerika’da konut satışları ve petrol stokları da takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 100.000 seviyesi altında fiyatlanmaya devam ederken satış baskısı görülmesi durumunda 99.200 ve 98.500 seviyeleri, olası yükselişlerde ise 100.000 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,10 seviyesinden başlıyor.