TL Varlıklarda İyimser Hava Devam Ediyor

BİST 100 endeksi dün 98,404 ve 99,642 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,50 değer kazanarak 99,442 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,14 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,37 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada teknoloji önderliğinde satış baskısı görülürken kayıpların hız kazandığı görüldü. Başta Goldman Sachs olmak üzere teknoloji şirketlerinin raporlarında balon ifadesinin kullanılması ve son dönemdeki hızlı yükselişlerinden sonra bir nevi müdahale gelmiş oldu. Euro Bölgesi’nde endeksler yüzde 1 üzerinde değer kaybederken Alman DAX30 endeksinin tam bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesinin üzerinde kapattığı görüldü. Haftaya Japonya’daki teknoloji firmalarının yüzde 2’nin üzerinde satıcılı başlamasıyla tüm dünyayı saran kayıplar 2.gününde de devam etti. Amerika’da ise teknoloji ağırlıklı satışlar görülse de sanayi hisselerinde toparlanma yaşandı. Diğer taraftan gün içinde teknoloji hisselerinin yüzde 1.5 üzerinde satış görmesine rağmen seans sonunda toparlanması önümüzdeki dönem için olumlu görüldü. Dipten hızlı şekilde toparlanan Amerikan firmaları sağlam destek bölgesi yapmış oldu. Ayrıca Washington Bölge savcısı ABD Başkanı Donald Trump'a kişisel ve toplum çıkarlarını birbirinden ayıramadığı, yabancı hükümetlerden para aldığı ve kanundaki yolsuzluk karşıtı hükümleri ihlal ettiği gerekçesiyle dava açtı. Piyasa üzerinde şimdilik çok fazla etki yaratmayan Trump haberlerinin olası artması önümüzdeki dönemde piyasa üzerindeki baskıyı artırabilir. Bu sabah Asya seansında ise Japonya ağırlıklı teknoloji satışlarının yavaşladığını gördük. Japonya’da yatay fiyatlanma görülürken, Çin ve Hong Kong’da ise toparlanma görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay primli başlarken, Avrupa hisselerinin de yatay primli açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değerlenme devam ediyor. Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5 büyüdü. Yurt içinde açıklanan büyüme rakamı sonrasında TL varlıklarda değer kazançları görülürken BİST100’de de rekor seviyeden kapanış gerçekleşti. Kur cephesinde USDTL ve EURTL’de beraber gerileme görülürken tekrardan kritik destek hattına çekildiğini görüyoruz. Bankacılık endeksinde yüzde 1 üzerinde değer kazançları yaşanırken piyasadaki olumlu hava devam etti. İzmir çevresinde yaşanan 6.3’lük deprem piyasaları da tedirgin ederken yavaşladığına şahit olduk. Seans sonrasında hem kur cephesindeki değer kazançlarının devam etmesi hem de yurt dışındaki toparlanma bu sabah açılışla beraber BİST100’e pozitif yansıyabilir. Başbakan Yardımcısı Nurettim Canikli, twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Merkez Bankası politikalarının akılcı ve büyüme konusunda duyarlı olduğunu belirtti.

 

Bugün küresel piyasada düne nazaran daha yoğun veri akışı görülüyor. Euro Bölgesi’nde Almanya toptan satış fiyat endeksi, İngiltere enflasyon ve Alman ZEW ekonomik güven endeksi izlenecekken, Amerika’da ise ÜFE ve Opec’in aylık raporu takip edilebilir. Özellikle yurt içinde dün açıklanan büyüme rakamının etkileri bugünde devam edebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 99.200 seviyesinin hemen üzerinde kapanırken, olası primlenmenin devam etmesi durumunda 100.000 ve 100.600 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 99.200 altında 98.800 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 10,97 seviyesinden başlıyor.