TL Varlıklarda Kısmi Baskı Görülüyor

BİST 100 endeksi dün 99,853 ve 99,042 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,06 değer kaybederek 99,269 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,31 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,18 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasanın genelinde satış baskısı yaşanırken piyasalarda tedirginlik yaşandı. Veri akışının sakin olduğu Euro Bölgesi’nde İngiltere MB Başkanı Carney’nin konuşması takip edildi. Carney, Brexit'in ekonomiye etkisi konusunda hala endişeli olmakla birlikte, faizleri yakın bir zamanda artırma konusunda acele etmeyeceğini işaret etti. Carney’nin bu açıklamaları sonrasında küresel bazda sterlin sert şekilde değer kaybetti. Avrupa hisseleri günü yüzde 1’e varan satıcılı kaybederken rekor seviyeden de gevşeme yaşanmış oldu. Amerika’da ise FED üyelerinin konuşmaları gündemin ilk maddesiydi. New York Fed Başkanı Dudley ve Chicago Fed Başkanı Evans, yaptığı açıklamalarda şahin tonlamasında kullandığı ifadeler dikkat çekti. Minneapolis Fed Başkanı Kashkari ise son iki sıkılaştırmada da faizlerin değiştirilmemesi yönünde oy kullanmıştı. Kashkari’ye göre faiz artırımı için daha fazla veri görülmesi gerektiğini savundu. FED üyelerinin açıklamaları her ne kadar şahin olsa da piyasadaki fazla fiyatlama Amerikan endekslerine dün negatif yansıdı. Teknoloji hisseleri öncülüğünde satışların görüldüğü Amerika’da kayıplar yüzde 0.50 üzerinde gerçekleşti. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.15 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksinde ise değerlenme devam ediyor. Bugün sabah Asya seansında genel olarak satışların hakim olduğunu görüyoruz. Avrupa seansı açılışı sonrasında konuşacak Japonya MB Başkanı Kuroda’nın piyasaları bir nebze daha hareketlendirmesi de beklenebilir. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken, Avrupa hisselerinin de satıcılı açılması beklenebilir.

 

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100 gün içerisinde rekor seviye olan 100.000 seviyesine yaklaşsa da günün 2.yarısında yurt dışı piyasaların bozulması ve kur cephesinde TL’nin değer kaybetmesiyle beraber gevşedi ve günü yatay satıcılı kapattı. Kur cephesinde ise hem USD endeksindeki değer kazançları hem de TL’deki değer kayıpları USDTL’de primlenmenin devamına neden olurken 3.5500 seviyesine yakın seyir görülüyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gedikli, açıklamasında “Fitch, Türkiye büyümesini revize etti ÇÜNKÜ ZATEN notu düşürmeleri de siyasi karardı, ekonomiye operasyondu! NOT ARTIŞI YAPMAK ZORUNDALAR!” şeklinde görüş bildirdi. Fitch sunduğu raporda, referandumun tamamlanmış olması, bir sonraki seçimin 2019 Kasım ayında olmasını sebep göstererek istikrarlı siyasi ortamın, yatırım ve tüketimi güçlendirebileceğini aktardı. Fitch raporunun ardından Cumhurbaşkanı baş danışmanı Bülent Gedikli, bu büyüme revizesini hatadan dönüş olarak nitelendirmişti.

 

Hafta ortasına geldiğimiz süreçte sakin veri akışı devam ediyor. Euro Bölgesi’nde Almanya tahvil ihalesi takip edilecekken, yurt içinde ise önemli veri akışı bulunmamaktadır. Japonya MB Başkanı Kuroda konuşması piyasada takip edilecekken, Amerika’da ise konut satışları ve petrol stokları takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü gevşemeye rağmen 99.200 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşirken açılışta alımların görülmesi durumunda 100.000 seviyesine yönelme görülebilecekken olası gevşemelerde ise 99.200 altında 99.000 ve 98.500 seviyeleri takip edilebilir. Seans sonrası yurt dışı piyasalarda yaşanan satış baskısı yurt içi piyasalara da negatif yansıyabilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,14 seviyesinden başlıyor.