Yurt Dışındaki Negatif Hava BİST100’üde Vurabilir

BİST 100 endeksi dün 89,417 ve 90,043 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,69 değer kazanarak 89,934 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,72 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,72 değer kazandı.
 
Dün küresel piyasalarda hafta boyunca yaşanan ralli sonrasında kar satışları görüldü. FED’in Mart ayında faiz artırım ihtimalinin artmasıyla beraber küresel bazda USD endeksinin değer kazandığı görüldü. Hisse senetleri rekor seviyeden gerilerken kar satışları yaşandı. Dün Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentileri karşılarken, ÜFE’de ise bir önceki döneme göre artış yaşandı. Veri akışının arka planda kaldığı günde Avrupa hisseleri kısmi olarak gerilerken, Alman DAX30 endeksinin 12.000 üzerinde tutunmaya devam ettiği görülüyor. Amerika’da ise haftalık istihdam talepleri beklentileri karşılarken, FED üyesi Powell ise sert açıklamada bulundu. Powell yaptığı açıklamada Mart ayındaki faiz artırımı için görüşlerin bir araya geldiğini belirtirken, FED’in Mart ayı faiz artırım ihtimali ise yüzde 86 seviyesine yükseldi. Diğer taraftan Amerika’da tüketici güveni son 10 yılın en yüksek seviyesindeyken ekonomiye olan güvenin arttığı da görüldü. Petrol cephesinde ise stok rakamları sonrasında gevşeme görülürken, Amerikan tipi ham petrolün yüzde 2’ye varan değer kaybı yaşadığı görüldü. Petroldeki geri çekilme enerji hisselerini düşürürken, piyasanın dalgalanmasına destek oldu. Bugün sabah Asya seansında ise Japonya’da enflasyonun yavaşlamaya devam ettiği görüldü. Asya hisseleri haftanın son işlem gününde günü satıcılı kaparken, kayıpların yüzde 0.50 üzerinde seyrettiği görüldü. Amerikan vadelileri güne satıcılı başlarken Avrupa hisselerinin de satıcılı açılması beklenebilir.
 
Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. Kur cephesinde ve BİST100’de kendi içerisinde ayrışma görülürken, BİST100’de 90.000 seviyesi test edilmesine rağmen bu seviye üzerinde tutunma görülemedi. Yurt dışında iç piyasa kapandıktan sonra yaşanan satış baskısı ve bu sabah vadeli piyasalarında gerilemeye başlaması BİST100’de de açılış sonrasında satışların görülmesine neden olabilir. Kur cephesinde ise gelişen ülke para birimleri içerisinde en çok değer kaybeden ürün TL varlıklar oldu. TL Amerikan Doları karşısında yüzde 2’nin üzerinde değer kaybederken 3.7350 seviyesini test etti. TCMB’ndan bir yetkili ise tahvil alımlarının Çarşamba günü sona erdiğini belirtirken, TCMB'nin tahvil portföyünün 15 milyar TL seviyesine düşeceğini aktardı. Tahvil alımlarının piyasa likiditesi üzerinde etkisi olmadığını belirten yetkili, Merkez Bankası'nın politika duruşunun değişmediğini ifade etti. Yurt içinde 2 yıllık gösterge tahvil faiz yüzde 11.22 seviyesine yükselirken, TL’de de baskılanma görüldü. Özellikle Brezilya borsasının yüzde 2’ye varan değer kaybetmesi BİST100 üzerinde de haftanın son işlem gününde baskı yaratabilir.
 
Haftanın son işlem gününde gözler FED Başkanı Janet Yellen’da ve FOMC üyelerinin konuşmalarında olacak. Amerika’da bugün FED Başkanı Yellen, Başkan Yardımcısı Fischer ve FOMC üyeleri Lacker ve Evans konuşmaları takip edilecektir. Ayrıca Amerika’da ISM hizmet endeksi ve hizmet PMI’da izlenebilir. Yurt içinde ise enflasyon ve ÜFE rakamları takip edilebilir. Euro Bölgesi ve ülkelerinde de veri akışının yoğun olacağı günde hizmet PMI rakamları takip edilebilir.
 
 
Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yükseliş sonrasında 900.000 seviyesinin hemen altında kapatırken bu sabah satış baskısı görülmesi durumunda 89.500, 89.000 ve 88.100 seviyeleri, olası yükselişin devamında ise 90.000 ve 91.000 seviyeleri izlenebilir.
 
Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,22 seviyesinden başlıyor.
 


İNFO YATIRIM A.Ş.
3 Mart 2017 Cuma 09:22:08