Bankacılık Önderliğinde Alımlar Devam Etti

                                             

BİST 100 endeksi dün 108,458 ve 109,342 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,14 değer kazanarak 109,157 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,77 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,41 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada karışık seyir görülürken ABD ve Avrupa endekslerinin ayrıştığı görüldü. Özellikle EURUSD paritesindeki yukarı yönlü hareketlilik açılış sonrasında kar satışlarına neden olurken gün yatay kapandı. Yeni haftaya yukarı yönlü gapli açılışla başlayan Avrupa hisseleri bu haftaki yoğun veri akışı öncesinde bekle gör politikası uyguluyor. Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı olmaması ve siyasi açıklamaların da piyasada dolaşmaması Avrupa endekslerinin yatay satıcılı seyretmesine neden oldu. Amerika’da ise yükseliş eğilimi devam etti. Gün içerisinde New York’ta yaşanan patlama sonrasında kısmi gevşeme görülse de gün sonunda tekrardan yükselişe devam etti. Dün Amerika’da personel değişim oranı Jolts beklentileri karşılamazken, Amerikan 10 yıllıkları da yüzde 2.38 seviyesinde fiyatlandı. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde piyasadaki olumlu hava devam ederken yıl sonu rallisinin de görülebileceği düşünülüyor. Özellikle ABD’nin vergi reformunu 2018 yılına yetiştirmesi durumunda piyasadaki olumlu algının daha da artabileceği görülüyor. Bu sabah Asya seansında ise genel olarak yatay satıcılı hava hakim görülüyor. Japonya ve Çin’de yatay satışlar yaşanırken, geçen hafta görülen yükseliş sonrasında kısmi düzeltme gerçekleşiyor. Bu sabah Amerikan vadelileri yatay alıcılı fiyatlanırken, Avrupa endekslerinin de yatay alıcılı açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise bankacılık endeksi önderliğinde ralli devam etti. Fitch’in Cuma günü açıkladığı rapor sonrasında başlayan yükseliş eğilimi dün de devam ederken piyasada olumlu hava görülüyor. Özellikle Fitch’in raporunda Amerika’daki davanın kişisel olduğunu belirtmesi sonrasında Halkbank hisselerinde 2 günde yüzde 10’a varan kazançlar yaşanıyor. Tüm bankacılık hisselerinin olumlu fiyatlandığı bu süreçte, BİST100’de de kritik 108.000 – 110.000 bandı test ediliyor. Dün ayrıca yurt içinde büyüme yüzde 11.1 açıklanarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Hem yurt dışı bankaların hem de yurt içi tahminlerinin üzerinde bir büyüme gerçekleşmesi sonrasında TL varlıklarda değerlenme görüldü. Bu hafta gerçekleşecek TCMB toplantısı öncesinde piyasadaki hareketlenme devam ederken olumlu havanın şimdilik devam ettiğini söyleyebiliriz.

 

Bugün küresel piyasada düne nazaran yoğun veri akışı edilecekken yurt içinde önemli veri bulunmamaktadır. Amerika’da gözler ÜFE ve Federal bütçe dengesinde olacaktır. Euro Bölgesi’nde ise Almanya ZEW ekonomik güven endeksi takip edilecekken, TSİ 22:00’de ise AMB Başkanı Mario Draghi’nin Frankfurt’ta kültür günleri konulu bir sempozyumda konuşma yapması planlanıyor. Draghi’nin konuşmada önemli bir şey demesi beklenmezken, ABD seansının açılmasıyla beraber hareketliliğin devam etmesi beklenebilir.

 

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 109.000 seviyesine üzerinde günü kaparken, alımların devam etmesi durumunda 109.200 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 108.800 ve 108.200 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,27 seviyesinden başlıyor.