Büyüme Verisi Ön Planda

Büyüme Verisi Ön Planda

                                                                              

BİST 100 endeksi Cuma günü 106,625 ve 108,182 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,38 değer kazanarak 107,921 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,60 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,52 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada olumlu hava görülürken Avrupa ve ABD endekslerinde yükselişler görüldü. Euro Bölgesi’nde değer kaybeden Euro’nun da etkisiyle yükseliş yaşanırken ortalama yüzde 1 kazançlar görüldü. Almanya’daki koalisyon belirsizliğinin arka planda kaldığı süreçte Avrupa hisselerinde Alman DAX30 endeksinin bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirmesi olumlu görüldü. Veri akışının Avrupa’da sakin olduğu günde ABD verileri takip edildi. Cuma günü Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi ve işsizlik oranı beklentileri karşılasa da ortalama saatlik kazançların beklentilerin altında kalması piyasada sürpriz yarattı. USD endeksinde haftanın en yükseğinden kısmi değer kayıpları görülürken, piyasa fiyatlamalarına direkt etki yarattı. Amerikan endeksleri ise her şeye rağmen yükselişe devam etti. Hafta başında görülen kar satışları sonrasında toparlanan ABD endeksleri bir kez daha rekor seviyeye yönelim gösteriyor. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.38 seviyesinde fiyatlanırken bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesinde olumlu hava devam etti. Bu sabah Asya seansında ise Japonya ve Çin’de yükselişler devam ediyor. Özellikle USDJPY’nin yükselişe devam etmesi Japon hisselerine olumlu yansırken Asya’nın genelinde iyimser hava devam ediyor. Amerikan vadelileri de güne primli başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise gözler bugün açıklanacak büyüme rakamındadır. Haftanın son bölümünü ABD ve Avrupa’ya paralel kapatan BİST100’de yükseliş eğilimi devam ediyor. Özellikle bankacılık endeksi önderliğinde görülen yükselişle tekrardan 108.000 seviyesine göz kırpan BİST100’de 110.000 seviyesine doğru yönelim görülebilir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının 2018 yılında iyi seviyede olan piyasa erişimini devam ettirmesinin beklendiğini bildirdi. Açıklamada, “Fitch, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ihlal edildiği iddiasına ilişkin olarak, suçlamaların bankalardan ziyade şahıslara yönelik olmasından dolayı herhangi bir reyting eyleminde bulunmamıştır. “ ifadesine yer verildi. Fitch açıklamasının da piyasada olumlu karşılandığı görülüyor. Diğer taraftan bu hafta gerçekleşecek TCMB toplantısı öncesinde TL varlıklardaki hareketliliğe dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Bugün küresel piyasada zayıf veri akışı takip edilecekken yurt içinde gözler büyüme rakamı ve cari dengede olacaktır. Özellikle çift haneli beklenen büyüme rakamının piyasa üzerinde nasıl etki yaratacağı merak edilmektedir. Büyüme rakamı sonrasında volatilitenin artması beklenirken hem kur hem faiz hem de BİST100 üzerindeki etkilerine dikkat edilmelidir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 108.000 seviyesine yaklaşarak günü kaparken, alımların devam etmesi durumunda 108.600 ve 109.200 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 107.600 ve 107.00 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,35 seviyesinden başlıyor.