106.700 Seviyesi Kritik Direnç Olarak Görülebilir

BİST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününde 105,283 ve 106,383 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,99 değer kazanarak 106,217 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,98 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,76 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada karışık seyir izlenirken gelişmiş ülke endekslerinde genel olarak yatay satıcılı seyir görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde enflasyon beklentilere paralel açıklanırken düşük seyretmeye devam etti. Bu hafta içerisinde gerçekleşecek AMB toplantısı öncesinde bekleyiş devam ederken Euro’nun değerlenmeye devam etmesi piyasada kısmi baskı oluşturuyor. Alman 10 yıllıkları yüzde 0.58 seviyesine yükselirken faizlerdeki kıpırdanmada piyasada negatif baskı oluşturuyor. Alman DAX30 endeksi bir aylık ağırlıklı ortalama seviyesi altında kapanış gerçekleştirirken haftanın geri kalanındaki haber ve veri akışı piyasadaki hareketlerin artmasına neden olabilir. Amerika’da ise veri akışının sakin olmasına rağmen, 2 cumhuriyetçi senatörün daha sağlık sisteminin elden geçirilmesine karşı muhalefetini açıklaması ardından dolar, 10 ayın düşüğüne geriledi ve hazine tahvillerinin faizleri düştü. Amerika’daki siyasi belirsizlik piyasada da negatif baskı oluştururken ABD endekslerinde yatay satışlara neden oldu. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.30 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksi ise son 10 ayın en düşüğünde seyretti. Bugün sabah Asya seansında Asya hisselerinin hemen hemen hepsinde gerileme görülüyor. Amerika’daki siyasi belirsizlik Japon hisselerini negatif baskılarken kayıpların yüzde 1 seviyesine yakın seyrettiği görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay satıcılı başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları devam etti. BİST100 rekor seviyeyi her gün genişletirken 106.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşti. BİST100’de kritik 106.000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleşse de dün gün içerisinde yaşanan kar satışları kafaları karıştırdı. Kur cephesinde USD endeksindeki düşüşle beraber USDTL 3.52 seviyesine kadar gerilerken BİST100’de ise bankacılık endeksi önderliğinde alımlar görüldü. Dün yurt içinde işsizlik yüzde 10.50 seviyesine gerilerken yıl sonu enflasyon beklentisinde de gerileme görüldü. Bu hafta içerisinde açıklanacak AMB toplantısı kararlarıyla beraber TL varlıklarda da hareketliliğin artması beklenirken, özellikle kur cephesindeki harekete bağlı olarak piyasada da keskin hareketler yaşanabilir. Diğer taraftan yurt içinde 2 yıllık gösterge tahvil faiz cephesinde ise 11.42 seviyesinde fiyatlanma görülüyor.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde İngiltere enflasyon ve ÜFE rakamları izlenecekken, Euro Bölgesi’nde ise ZEW ekonomik güven endeksi izlenebilir. Amerika’da ithalat ve ihracat fiyat endeksi izlenecekken, ayrıca net uzun vadeli işlemlerde takip edilebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 106.000 seviyesinin hemen üzerinde kapanış gerçekleşirken, alımların devam etmesi durumunda 106.700 ve 107.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 106.000 seviyesi altında 105.000 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,42 seviyesinden başlıyor.