97.700 Seviyesine Dikkat Edilmelidir

BİST 100 endeksi dün 97,594 ve 98,139 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,20 değer kazanarak 97,726 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,36 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,23 değer kazandı.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada genel olarak hacimsiz sakin seyir görülürken karışık seyir izlendi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda konuşma yaptı. Draghi büyüme görünümünde aşağı yönlü risklerin azaldığını ancak Euro Bölgesi'nin hala genişlemeci koşullara ihtiyacı olduğunu söyledi. Mario Draghi ayrıca, para politikası duruşunda değişim beklemek için erken olduğunu belirtti. Draghi’nin bu söylemleri olası tapering ve faiz artırım ihtimalini zayıflatırken piyasada da etkileri görüldü. Euro gün boyu gevşerken Avrupa hisselerinde ise karışık seyir görüldü. Alman DAX30 endeksi günü yatay primli kaparken, Avrupa’nın genelinde satışlar görüldü. Özellikle İtalyan hisselerinin bu süreçte negatif ayrıştığı gözlenirken kayıpların yüzde 2 seviyesine yakın seyrettiğini gördük. Amerika’da ise anma günü nedeniyle piyasaların kapalı olması düşük işlem hacmine neden oldu. Amerikan vadelileri de dün günü yatay kapattı. Bu sabah Asya seansında ise kısmi hareketlilik görülüyor. Japonya’da bu sabah hane halkı harcamalarında yavaşlama görülürken işsizlik ise beklentilere paralel gerçekleşti. Çin’in tatil olduğu Asya’da Japon hisseleri yatay satıcılı seyrederken, Japon yeninde ise değerlenme görülüyor. Amerikan vadelileri güne her ne kadar satıcılı başlasa da Asya’nın son bölümünde gelen tepkilerle toparladı ve Avrupa açılışına yatay açılması bekleniyor. Avrupa endekslerinin de yatay açılmasını beklediğimiz süreçte, volatilitenin bugün artması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100’de gün içerisinde satışlar yaşansa da günün son bölümünde gelen hareketlenme ile günü yatay primli kapattı. Veri akışının ve hacmin düşük olduğu günde BİST100’de olumlu hava görülse de 97.800 seviyesi üzerinde kapanışlar görülmediği sürece piyasadaki baskının devam etmesi beklenebilir. Kur cephesinde ise TL varlıklarda bekle gör politikası devam ediyor. Büyük ihtimalle Cuma günü açıklanması beklenen yeni kabine öncesinde TL varlıklarda tutunma devam etse de sürpriz gelmemesi ve işleyişin devam etmesi durumunda önümüzdeki dönemde TL varlıklardaki hareketliliğin artması beklenebilir. Özellikle USDTL’nin 35700 üzerinde kalıcı seyretmesi olası tepki hareketlerinden önce piyasada dinlenmeye devam ediyor. Önümüzdeki dönem için kabinenin nasıl şekilleneceği hem kur cephesinde hem de BİST100 cephesindeki hareketin tavrına ve şeklini de direkt olarak etkileyebilir.

 

Bugün küresel piyasada yoğun veri akışı takip edilecekken yurt içinde önemli veri akışı bulunmamaktadır. Euro Bölgesİ’nde tüketici güveni, Almanya ve İspanya enflasyon ile Almanya ticaret verileri takip edilecekken, veri akışı özellikle Amerika’da yoğunlaşacaktır. Amerika’da bugün kişisel tüketim, kişisel gelir ve harcamalar, tüketici güveni ve S&P konut fiyat endeksi izlenebilir. USD endeksi ve Amerikan 10 yıllıklarındaki hareketliliğin artması beklenebilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü yatay primlenme sonrasında 97.700 seviyesinin hemen üzerinde kaparken satış baskısı görülmesi durumunda 97.000 ve 96.500 seviyeleri, olası toparlanmada ise 97.800 üzerinde 99.000 seviyesi takip edilebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,12 seviyesinden başlıyor.