AMB Toplantısına Odaklanılmış Durumda

BİST 100 endeksi dün 106,144 ve 107,564 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,61 değer kazanarak 107,418 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 2,16 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,24 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada gelişen ve gelişmiş ülke endekslerinde yükseliş eğilimi devam ederken piyasadaki pozitif hava devam etti. Bugün gerçekleşecek AMB toplantısı öncesinde Avrupa ve ABD endeksleri yükselişe devam ederken özellikle ABD endekslerinin rekor seviyeleri genişlettiği görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, Alman 10 yıllıkları ise yüzde 0.54 seviyesinde fiyatlandı. Küresel bazda Euro’da kısmi kar satışları görülürken piyasaların bugünkü AMB toplantısına gözlerini çevirdiğini gördük. Amerika’da ise konut başlangıçları ve inşaat rakamları beklentileri karşılarken, petrol stokları sonrasında petrol fiyatlarında da yükselişin devam ettiğini gördük. ABD endeksleri günü teknoloji hisselerindeki yükselişle beraber primli kaparken alımların yüzde 0.50 seviyesine yakın olduğunu görüyoruz. ABD Yüksek Mahkemesi, Donald Trump yönetiminin, nüfusunun çoğunluğu Müslüman 6 ülkeden yapılacak yeni vize başvurularında aranacak "aile bağları" şartının kapsamının genişletilmesi talebine ilişkin ret kararı verdi. Trump haberlinin şimdilik piyasaları çok fazla etkilemediği görülürken USD endeksinde ise kısmi toparlanma görüldü. Bugün sabah Asya seansında ise gözler Japonya MB’nın faiz kararındaydı. Japonya Merkez Bankası (BOJ), bugünkü toplantısında, parasal teşviği değiştirmezken, enflasyon görünümünü düşürdü. BOJ, enflasyon hedefine ulaşma zamanlamasını öteledi ve böylelikle altıncı kez hedefe ulaşma için beklediği tarihi değiştirdi. Enflasyon hedefine 2019 Nisan’da ulaşması bekleniyor. Asya hisseleri Japonya MB toplantısı sonrasında yükselirken, Japonya’da yüzde 1’e varan alımlar görülüyor. Amerikan vadelileri güne yatay başlarken, Avrupa endekslerinin de yatay açılması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda değer kazançları devam etti. Gözlerin kabine değişikliğinde olduğu günde, ekonomi cephesi Mehmet Şimşek’e emanet edildi. Piyasada dolaşan Ali Babacan ismi böylece kabineye giremezken, piyasadaki iyimser hava da devam etti. Kabine açıklaması sonrasında kısa vadeli BİST100’de satış görülse de gün sonunda yüzde 1.5 üzerinde primlenme görüldü ve rekor seviyeler genişlemeye devam etti. Kur cephesinde ise TL varlıklarda bekle gör politikası devam ediyor. Bu hafta gerçekleşecek AMB toplantısı ve Fitch’in değerlendirmesi öncesinde USDTL 3.52 seviyesinde fiyatlanırken EURTL’de ise 4.06 seviyesi fiyatlanıyor. Özellikle bugünkü AMB toplantısı sonrasında hareketliliğin artması beklenirken AMB’nın faiz söylemlerinin devam etmesi TL varlıklara negatif yansıyabilir. Önümüzdeki 2 gün piyasalar için kritik olacakken, BİST100’de 10gündür devam eden yüzde 7’lik rallinin daha ne kadar devam edeceği de 2 günde açıklanacak kararlara bağlı görülüyor.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde AMB’nın faiz kararı takip edilecekken, faiz kararı sonrasında konuşacak olan AMB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları da piyasada direkt etki yaratabilir. Özellikle AMB üzerinde artan faiz baskısı ve devam eden genişleyici politika hakkında yapacağı açıklamaların piyasada sert etkisi olması muhtemel görülüyor. Ayrıca Amerika’da haftalık istihdam talepleri ve Philadelphia imalat endeksi de izlenebilir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, yeni kabinenin etkileri piyasada etki yaratabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü primlenme sonrasında 107.500 seviyesinin hemen altında kapanış gerçekleşirken, alımların devam etmesi durumunda 108.000 ve 109.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 107.000 seviyesi altında 106.700 seviyesi izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,33 seviyesinden başlıyor.