BANKA HİSSELERİNDE RALLİ YAŞANDI 6.12.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,99 değer kazancıyla 106,260 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 91 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 1,62 oranında artış gerçekleşti.

 

Endeks günün ilk yarısında önceki kapanışa göre 511,34 puan artış gerçekleşti. Ardından günün ikinci yarısında banka ve holding hisseleri öncülüğünde yükseliş yaşadı. Döviz kurlarında görülen düşüş eğilimi, BIST100 Endeksinin 106,766 puan seviyesine kadar çıkış gerçekleştirmesini sağlarken bu seviyelerden tutunamayan endeks tekrardan düşüşe geçti. Yılın ilk aylarından beri pay piyasalarında ralli görüyoruz. Ancak son üç aydır görülen geri çekilme endekste kar satışları olarak adlandırılabilir. Siyasi ve jeopolitik risklerin gündeme gelmesi Türk varlıklarına olan talebin kısa da olsa azalmasını sağlar nitelikte. Aynı zamanda hafta başında enflasyonda görülen yükseliş hareketi, TCMB’ nın 14 Aralık ta 100 baz puanlık faiz artışı ihtimalini doğurmuş görünüyor. Geride bıraktığımız gün TCMB, 2018 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası raporunu yayınladı. Gelen raporda ana fonlama aracının haftalık repo olmasının hedeflendiği belirtiliyor. 2018 yılında fiyat istikrarı doğrultusunda Merkez Bankası’ nın elindeki bütün araçları kullanacağı belirtilirken enflasyon raporunun yılda dört kez yayınlanacağı ifade ediliyor. Aynı zamanda 2018 yılında 8 PPK toplantısı düzenleyeceğini söyleyen raporda, para politikasında enflasyon görünümü bağlılığın sürecinin altının çizildiği belirtiliyor. 2018-2020 yılında enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yaklaşacağı öngörülüyor. Gün içinde TÜİK, yılın üçüncü çeyreğine ilişkin işgücü maliyet endeksi açıklanacak. Aynı zamanda siyaset gündeminde oldukça yoğun bir gün bizi bekliyor olacak. Başbakan Binali Yıldırımın Güney Kore temasları takip edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün Kralını ağırlayacak.

 

New York Borsasında endeksler, günü dalgalı bir seyrin ardından düşüşle tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,45 azalışla 24,180 puana, S&P 500 Endeksi yüzde 0,37 kayıpla 2,762 puana ve Nasdaq Endeksi yüzde 0,19 düşüşle 6,762 puana geriledi. Gün içinde oldukça dalgalı seyir yaşandığı görülüyor. Vergi reformuna ilişkin belirsizliğin etkisiyle endekslerin yön bulmakta zorlandığını görüyoruz. ABD’deki vergi reform yasa tasarısı Kongre’de ilerleme kaydetmesine rağmen devlet hizmetlerinin ödenek yetersizliği nedeniyle durdurma ihtimalinin güçlenmesiyle dolar endeksi değer kaybediyor.  ABD’de Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri, vergi reformuna ilişkin uzlaşma konusunda görüşmelere başlamayı planlıyor. Endekslerin rekor seviyelere çıkmasını sağlayan küresel hisse rallisi, yatırımcıların bu yıl en iyi performans sergileyen teknoloji hisselerinden karlarını realize ederek vergi reformundan en fazla faydalanacak sektörlere yönelmesiyle etkisini kaybetmiş görünüyor. Stoxx Europe 600 Endeksi ise sanayi metallerindeki düşüşün madencilik hisselerini aşağıya çekmesiyle birlikte düştü ve yatırımcılar teknoloji hisselerinden çıkarak düşüşü hızlandırdı. Euro para birimi ise, dün gelen olumlu PMI verilerinin ardından kayıplarını geri alarak yükseliş yaşadı. Buna bağlı olarak Avrupa devlet tahvillerinin değer kazandığını görüyoruz. Küresel piyasalarda siyasi kanadın da oldukça yoğun olduğu görülüyor. ABD Başkanı Donald Trump Kudüs’ü İsrail’ in başkenti olarak tanıdığını ilan edeceğini ve Amerikan Büyükelçiliğin Kudüs’e taşınması hazırlıkları için talimat verdiğini açıkladı. Gün içinde haftanın son işlem gününde gelecek olan Tarım dışı istihdam verisinin öncü göstergesi niteliğinde olan ABD Özel Tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Aralarında güçlü bir koordinasyon olmamasına rağmen yakından takip edilmelidir. Aynı zamanda günün ilk yarısında Almanya Fabrika Siparişleri piyasanın odağında olacaktır.

 

Teknik olarak Endekste alımların devamı yaşanması halinde 106,500 ve 107,500 direnci takip edilebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 105,500 ve 104,000 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir.