BİST100 96.000 Seviyesine Yönelme Görülebilecek mi?

BİST 100 endeksi dün 93,673 ve 95,348 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,59 değer kazanarak 95,323 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,69 değer kazanırken sanayi endeksi ise 1,59 değer kazandı.

 

Dün küresel piyasada volatilite devam ederken gün sonunda gelen satışlarla genel olarak yatay kapanış gerçekleşti. Avrupa piyasaları Pazartesi günü yaşanan şok satış sonrasında dün toparlarken, tekrardan Pazartesi tepe seviyelerine yöneldi. Alman DAX30 endeksi önderliğinde günü primli kapatan Avrupa hisseleri, seans sonunda vadeli piyasada satışlarla karşılaştı. Özellikle Kuzey Kore’den gelen 6.nükleer silah deneyecekleri yönündeki açıklama Avrupa vadelilerinde gevşemeye neden olurken kar satışları görüldü. Dün Euro Bölgesi’nde Almanya ticaret verileri beklentileri karşılarken, Almanya sanayi üretiminde ise yavaşlama görüldü. Küresel bazda Euro Macron zaferi sonrasında beklentinin fiyatlanmasıyla beraber gevşemeye devam ederken USD endeksinde de yükseliş eğilimi sürdü. . Veri akışının sakin olduğu Amerika’da ise JOLTS beklentileri karşıladı. ABD Merkez Bankası (Fed) Boston Şubesi Başkanı Eric Rosengren, ülkedeki düşük işsizlik oranının kurumu daha hızlı faiz artırımı yapmak zorunda bırakabileceğini söyledi. Amerikan hisseleri de tıpkı Avrupa hisseleri gibi güne primli başlasa da Kuzey Kore haberleriyle geriledi ve günü karışık kapattı. Teknoloji hisseleri günü primli kapatırken, sanayi hisselerinde ise kısmi gevşeme görüldü. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.39 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksinde ise 99.40 seviyesinde fiyatlama görülüyor. Bugün sabah Asya seansında ise Çin’de enflasyonda artış görülürken, ÜFE’de ise emtialardaki düşüş kaynaklı gerileme görüldü. Japonya ve Hong Kong hisseleri güne primli başlarken Çin’de ise yatay hareketlenme görülüyor. Amerikan vadelileri ise güne yatay satıcılı başladı.

 

Yurt içerisinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100 güne satıcılı başlasa da gün sonunda yüzde 1.5 üzerinde primlendi. Bankacılık ve sanayi hisselerinin bir şekilde yükseldiği yurt içi piyasada rekor seviyede kapanış gerçekleşti. Hem yerlinin hem de yabancının mal topladığı günde, yurt içi piyasalara güvenin artmaya devam ettiğini gördük. Ancak dün akşam çıkan haberde, ABD Başkanı Donald Trump, Rakka operasyonu öncesi Suriye'de Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri'ne (YPG) silah yardımı yapılmasını onayladı. YPG'ye gönderilecek silahlar arasında ağır makinalı tüfekler ve zırhlı araçlar da var. ABD hükümetinin terör örgütü YPG’ye ağır silah yardımı yapacak olması TL varlıklarda zayıflamaya neden olurken seans sonunda hem USDTL’de hem de EURTL’de hızlı yükseliş görüldü. Seans sonrası kur cephesinde TL varlıklarda yüzde 1’e varan değer kaybının görülmesi bu sabah BİST100’e de negatif yansıması beklenebilir. Ancak her şeye rağmen hacimli topyekün bir satışın beklenmemesi de BİST100’de ters hareketlere de neden olabilir.

 

Bugün Euro Bölgesi’nde AMB Başkanı Mario Draghi konuşması takip edilecektir. Yurt içinde önemli veri akışı bulunmazken, Amerika’da ise ithalat, ihracat fiyat endeksi ve bütçe dengesi izlenebilir. Diğer taraftan yurt içinde Rakka ve YPG ile açıklanabilecek haberlerde piyasadaki hareketliliği artırabilir.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi dünkü sert primlenme sonrasında 95.300 seviyesinde kapatan BİST100’de her ne kadar kar satışlarıyla güne başlanması beklense de tekrardan toparlanma görülmesi durumunda 95.300 ve 96.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 94.700 ve 94.100 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,45 seviyesinden başlıyor.