BORSA ALICILI SEYRETTİ 30.11.2017

 

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,27 yükselişle 102,341 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,28, holding endeksi ise yüzde 1,26 düşüş yaşadı.

 

Açılıkta endeks 223,46 puan artarken, bankacılık endeksi yüzde 0,50 değer kazandı. Döviz kurlarında görülen yükselişin negatif etkisiyle, 106,181 puan seviyesinden başlayan endeks düşüşün etkisiyle 102,068 puana kadar gerileme yaşadı. Dünkü sert düşüşün ardından güne pozitif başlayarak 103,089 puan seviyesine kadar yükseliş yaşadı. Ancak günün son saatlerinde 102,341 puan seviyesinde dengelendi. Dolar/TL kuru ABD üçüncü çeyrek büyüme verisinin üç yılın en yüksek performansı sergilemesiyle yükselişini hızlandırdı. ABD’de Reza Zarrab davasında yaşanan gelişmelerle kurda yönün yukarı olduğunu görüyoruz. ABD’de Eski Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’ nın davası dün başladı ve tanık koltuğunda Reza Zarrab yer alıyor. Önümüzde üç gün boyunca Reza Zarrab savcının sorularını yanıtlayacak. Duruşmanın ilk günü Aktifbank, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan isimlerini veren Zarrab, rüşvet iddialarını da doğrulayarak, İran’ ın ABD ambargosunu deldiğini kabul etti. Bundan sonraki süreçte davada yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. Özellikle Türk varlıklarının hareketinde bu haber akışı öncelikli olacaktır. Makro ekonomik datalara göz atacak olursak, gün içinde yurt içinden dış ticaret rakamları takip ediliyor olacak.

 

Küresel piyasalarda New York Borsasında endeksler, teknoloji şirketlerindeki kayıplar nedeniyle karışık seyirle günü kapattı. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0,44 değer kazanarak 23,940 puan yükselirken, S&P500 Endeksi yüzde 0,04 azalarak 2,626 puana geriledi. Nasdaq Teknoloji Endeksinde yüzde 1,27 oranında düşüş görüyoruz. Endekslerin farklı yöne hareket etmesine teknoloji şirketlerinin hisselerinde yaşanan kayıplar etkili oldu. Büyük çoğunlukla Nasdaq altında işlem gören Apple, Google, Facebook, Amazon gibi şirketlerin hisseleri, yatırımcıların finans ve perakende hisselerine yönelmesiyle değer kaybetti. Geride bıraktığımız gün ABD’de üçüncü çeyrek büyüme verisinin üç yılın en yüksek seviyesine kadar çıkış gerçekleştirmesi olumlu olarak algılandı ve doların güçlenmesini destekledi. Aynı zamanda ABD’de bekleyen konut satışlarının tahminleri aştığını görüyoruz. Avrupa endekslerine göz atacak olursak, Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,02 değer kazanarak 13,061 puan seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi. Almanya’ da enflasyon verisinin yüzde 1,8 seviyesine yükselerek yüzde 1,7 olan beklentileri aşması büyümenin fiyatlara yansımasını sağladı. Almanya´nın ekonomisi, güçlü küresel ticaretten ve Euro Bölgesi’ndeki sağlam toparlanmadan olumlu etkilendiğini görüyoruz. Gün içinde Avrupa kaynaklı gelişmeleri yakından takip ediyor olacağız. Güne Almanya ile başlıyoruz. Almanya Perakende Satışlar ve Issizlik Orani piyasanın takibinde olacaktır. Günün ikinci yarısında ise Euro Bölgesi Enflasyon ve Issizlik oranları karşılanacaktır. ABD tarafına göz atacak olursak, Issizlik Haklarından Yararlanma Basvurusu ve Kişisel Gider verileri odağımızda olacaktır. Aynı zamanda OPEC toplantısı bugün başlıyor ve arz kısıntısıyla alınacak kararlar petrol fiyatlarının hareketini hızlandırabilir.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde düşüş hareketinin hızlanmasıyla 101,500 ve 100,000 desteği yakından takip edilebilir. Ancak olası yükselişler için 103,000 ve 104,500 direnci izlemeye alınabilir.