BORSA HAFTAYA YÜKSELİŞLE BAŞLADI 28.11.2017

Bıst100 Endeksi günü yüzde 0,21 değer kazancıyla 104,759 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,57, holding endeksi ise yüzde 0,06 değer kazandı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 220,33 puan artarken toplam işlem hacmi 5,4 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. En fazla değer kazanan THY öncülüğünde ulaştırma olurken, en fazla gerileyen metal ana sanayi oldu. Endeks, döviz kurlarında görülen gerilemeden bulduğu destekle gün içinde 105,558 puan seviyesine kadar çıktıktan sonra 105,000 seviyesinin altında dengelendi ve günü yüzde 0,21 değer kazancıyla 104,759 puandan tamamladı. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklardaki gerilemenin gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde pozitif katkı yarattığını görüyoruz. Aynı zamanda yurt içinde 2 ve 10 yıllık gösterge faizlerindeki gerileme bu olumlu atmosfere katkıda bulunduğu söylenebilir. Geçen hafta 3,98 ile rekor tazeleyen kur, haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. Enflasyonda yaşanan yükseliş, AB, ABD ve NATO ile ilişkilerin gerilmesi, jeopolitik gelişmeler TL üzerinde baskı yaratmıştı. Ancak yeni haftaya 3,93 seviyelerinden başlayan kur, akşam saatlerinde düşüşünü hızlandırarak 3,89 seviyelerine kadar gerileme yaşadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ın dün ki konuşmasında suni şişkinliğin kısa sürede sona ereceğini aynı zamanda büyümenin yüzde 7 olacağını ifade etmesi üzerine olumlu havayı desteklemiş oldu. Akşam saatlerinde ABD’de yargılanan Reza Zarrab davasında jüri seçimleri tamamlandı. Ve seçilen jüride eski Halbank genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ nın yargılanma kararı çıktı. Reza Zarrab duruşmada yoktu. Anlaşılıyor ki Zarrab resmi olarak potansiyel tanık listesine alınmış oldu. Bundan sonraki süreçte davayla alakalı gelişmeleri yakından takip diyor olacağız. Makro ekonomik datalara göz atacak olursak, yurt içinden TÜİK ekonomik güven endeksi istatistiklerini takip ediyor olacağız. Global piyasalarda ise oldukça konuşmacılı bir gün bizi bekliyor olacak. Günün ikinci yarısından FOMC üyelerinin konuşmalarını takip ediyor olacağız. Ancak en önemli konuşma şüphesiz ki, ABD Başkanı Trump tarafından yeni FED Başkanlığına aday gösterilen Powell konuşması olacaktır.

 

New York Borsasında endeksleri inceleyecek olursak, haftanın ilk işlem gününde endekslerin karışık seyirle kapandığını görüyoruz. S&P 500 yüzde 0,04 düşüşle 2,601 puana ve NASDAQ Teknoloji Endeksi yüzde 0,15 azalışla 6,878 puana geriledi. Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 0i10 değer kazanarak 23,580 puana kadar çıkış gerçekleştirmiş oldu. Hafta başında piyasalarda karışık bir seyir hakimdi. Piyasaların yönünü bulması için FED liderlerinin yapacağı konuşmalara odaklanmış olacağız. Aynı zamanda vergi reformuna yönelik gelişmeleri izlemeye alacağız. Gün içinde gözler ABD Başkanı Donald Trump’ ın Fed Başkanlığı için aday gösterilen Powell üzerinde olacaktır. Başkanlığa aday gösterildikten sonra ilk imtihanı olduğu söylenebilir. Powell yapacağı sunumda, para politikası ve finansal regülasyon hakkında soruları yanıtlayacak. Powell’ ın yapacağı açıklamalar ve tavırlar, FED’ in gelecek dönemde nasıl bir yol izleyeceği konusunda ipuçları verebilir.

 

Teknik olarak BIST100 Endeksinde yükselişin devamı yaşanması durumunda 105,500 ve 106,400 direnci takip edilebilir. Ancak olası geri çekilmelerde 104,500 ve 103,000 desteği kısa vadeli olarak takip edilebilir.