FOMC ve TCMB Kararları Öncesinde Bekle Gör

                                                                      

BİST 100 endeksi dün 108,267 ve 109,464 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 0,10 değer kaybederek 109,050 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0,50 değer kaybederken sanayi endeksi ise 0,17 değer kaybetti.

 

Dün küresel piyasada olumlu hava devam ederken Avrupa ve ABD endekslerinin yükselişinin devam ettiğini gördük. Dün Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi ise beklentileri karşılarken, açıklamada Alman ekonomisinin önümüzdeki dönemde daha da güçlenmesini beklediklerini belirtti. Özellikle Alman ekonomisinin güçlenerek devam etmesi Avrupa hisselerine olumlu yansırken EURUSD paritesindeki geri çekilmenin de desteklediği görüldü. Avrupa hisseleri yüzde 1’e varan yükselişle günü kapasa da Alman DAX30 endeksinin hala kritik banttan yukarı yönlü kurtulamadığı görülüyor. Dün Amerika’da ise ÜFE beklentileri karşılarken, ABD ekonomisindeki iyimserlikte devam etti. Diğer taraftan ABD Dışişleri bakanlığından gelen açıklamada Kuzey Kore ile temasların yapılabileceği sinyali verildi. Ayrıca ABD vergi reformu ile gelen haberlerde piyasa fiyatlamalarını destekliyor. Kurumlar vergisini yüzde 35’ten 20’ye düşürmeye çalışıldığı dönemde, uzlaşma yüzde 21 seviyesinde gerçekleşti. Bu sabah Asya seansında ise karışık seyir görülüyor. Japon hisselerinde yüzde 0.50 gevşeme yaşanırken Çin ve Hong Kong cephesinde ise alımlar görülüyor. Amerikan vadelileri dünkü yükseliş sonrasında bu sabaha kar satışlarıyla başlarken Avrupa endekslerinin de yatay satıcılı açması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise FOMC ve TCMB faiz kararları öncesinde yatay seyir görüldü. Cuma ve Pazartesi günkü yükseliş sonrasında dün yatay kapatan BİST100’de 108.000 – 110.000 bandı kritik olmaya devam ediyor. Dün yurt içinde önemli veri açıklanmazken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada faize karşı olduğunu ve faizin olduğu ortamda enflasyonun aşağı inmesinin zor olduğunu belirtti. Yarın açıklanacak faiz kararında piyasa beklentisi genel olarak 100 baz puan artırım olsa da Cumhurbaşkanının bu açıklaması piyasada kafaları karıştırdı. Diğer taraftan seans sonrasında USD endeksindeki değerlenmeye bağlı olarak USDTL cephesinde de hızlı yükseliş görülse de bu sabah tekrardan 3.84 seviyesinin hafif altında fiyatlama görülüyor. 2 yıllık gösterge tahvil faizde dün 10 baz puan yükseliş yaşanırken, piyasa hareketliliğinin bugünde devam etmesi beklenebilir.

 

Bugün ise gözler Amerika’da sonlanacak FOMC toplantısında olacaktır. TSİ 22:00’de açıklanacak karar öncesinde FED’in faiz artırım ihtimali %100 olarak görülse de 2018 yılı enflasyon ve faiz beklentileri kritik önem taşıyacaktır. FED’in önümüzdeki döneme dair beklentileri piyasada fiyatlanacak olup volatilitenin devam etmesi beklenebilir. Ayrıca Amerika’da enflasyon verisi de kritik olarak izlenebilir. Karar sonrasında konuşacak olan FED Başkanı Yellen’ın yönlendirmelerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle karar sonrasında spot piyasadaki kur fiyatlaması yarın sabah piyasa açılışını da direkt olarak etkileyebilir.

 

 

Teknik olarak BIST100 endeksi 109.000 seviyesine üzerinde günü kaparken, alımların görülmesi durumunda 109.200 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 108.800 ve 108.200 seviyeleri izlenebilir.

 

Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 13,37 seviyesinden başlıyor.