İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 07.08..2017

109.000 Seviyesi Kritik Direnç Konumunda

 

BİST 100 endeksi dün 107,287 ve 108,649 seviyeleri arasında işlem gördü ve günü yüzde 1,30 değer kazanarak 108,545 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 1,78 değer kazanırken sanayi endeksi ise 0,86 değer kazandı.

 

Haftanın son işlem gününde küresel piyasada yükseliş eğilimi devam ederken genel olarak tüm piyasada yukarı yönlü eğilimi görüldü. Avrupa endeksleri Almanya önderliğinde yüzde 1 üzerinde primlenirken dipten hızlı yükseliş sağladı. Alman DAX30 endeksi bir süredir kritik 12.000 seviyesi üzerinde tutunmaya devam ederken Cuma günü yaşanan 200 puana yakın yükseliş olumlu görüldü. Özellikle Alman 10 yıllıklarının yüzde 0.47 seviyesinde fiyatlanması ve küresel bazda Euro’nun değer kayıpları yaşaması Avrupa endekslerine olumlu yansıdı. Amerika’da ise Cuma günü gözler istihdam verilerindeydi. Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi beklentileri karşılarken, ortalama saatlik kazançlar, işsizlik oranı ve ticaret dengesi de beklentileri karşıladı. ABD’de verilerin beklentileri karşılaması hem USD endeksinde değer kazançlarına neden oldu hem de Amerikan endekslerindeki yükseliş hareketinin desteklenmesini sağladı. Amerikan endeksleri sanayi ve bankacılık önderliğinde yükselişe devam ederken, Dow Jones endeksinde rekor seviyenin genişlemeye devam ettiği görüldü. Amerikan 10 yıllıkları yüzde 2.26 seviyesinde fiyatlanırken, USD endeksi ise 92.50 seviyesinden hızlı toparlanma yaşadı. Bu sabah Asya seansında ise yeni hafta primli başladı. Teknoloji önderliğinde Japon hisseleri yükselirken, Çin ve Hong Kong’ta da primlenme görülüyor. Amerikan vadelileri yeni haftaya hızlı başlarken, Avrupa endekslerinin de primli başlaması beklenebilir.

 

Yurt içinde ise TL varlıklarda karışık seyir görüldü. BİST100 cephesinde şirket bilançolarındaki pozitif hava ve hisse piyasasının küresel çapta yükselişe devam etmesi BİST100’de de 109.000 seviyesine yaklaşmamıza neden olurken olumlu hava devam etti. Özellikle bankacılık önderliğinde yükselişin görüldüğü BİST100’de rekor seviyeye yakın seyir devam ediyor. Kur cephesinde ise özellikle Euro’daki değer kayıpları sonrasında EURTL’de yüzde 1 üzerinde değer kaybı yaşanırken USDTL’de ise 3.52 seviyesinde tutunma devam etti. Ayrıca TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Temmuz ayında 89.39 oldu. Başbakan Yardımcısı Akdağ ise yaptığı açıklamada: "Türkiye, teröre karşı dünyada eşi görülmemiş başarılı bir mücadelenin örneklerini sergiliyor. Teröristlere çok büyük zayiat verdiriyoruz, etkisiz hale getiriyoruz. Artık dağa çıkan çocuğumuz neredeyse kalmadı" dedi.

 

Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasada sakin veri akışı takip edilecektir. Yurt içinde hazine nakit dengesi takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde ise sanayi üretimi izlenebilir. Amerika’da ise FOMC üyesi Bullard ve Kashkari konuşmaları takip edilebilir. FOMC üyelerinin FED’in önümüzdeki döneme ait hareketleri yönünde açıklama yapması durumunda USD bazlı hareketlenmeler görülebilir. Teknik olarak BIST100 endeksi Cuma günkü primlenme sonrasında 108.500 seviyesinin hemen üzerinde kapatırken, alımların görülmesi durumunda 109.000 ve 110.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 108.000 seviyesi altında ise 107.500 ve 106.700 seviyeleri izlenebilir. Tahvil ve Bono tarafında, vadeli gösterge Tahvil faizi güne yüzde 11,60 seviyesinden başlıyor.