İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 09.10.2017

BORSA GÜNÜ DÜŞÜŞLE TAMAMLADI

BIST100 Endeksi günü yüzde 0,78 düşüşle 106,963 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 1,20, holding endeksi ise yüzde 1,38 değer kaybetti.

 

Endeks önceki kapanışa göre 837,32 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. ABD ve Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim ve taraflardan gelen açıklamalar tarafların risk alma iştahını azaltarak endeksin düşüşünü hızlandırdı. Gün içinde 106,000 puan sınırına kadar gerilese de 107,000 hemen altında dengelendi. Suriye’ nin İdlip eyaletine askeri operasyon düzenlemesi ile birlikte siyasi tansiyon yükselmeye devam ediyor. ABD Büyükelçiliği’nin hafta sonu resmi açıklamasında son zamanlarda yaşanan olayların ülkedeki ABD Vatandaşı ve personelinin güvenliğini tehdit ettiği ve güvenlik için konsolosluklara gelen ziyaretçi sayısını azaltma kararı alarak vize hizmetlerini askıya alma kararı alındığını açıkladı ABD’ nin bu kararının ardından Türkiye’de aynı gerekçeyle ABD vize hizmetlerini askıya aldığını açıkladı. Endekste gün içinde satış baskının devamı yaşanabilir. Altın fiyatları ise ABD Başlkanı Donald Trump açıklamalarının ardından tekrardan yükseldi.

 

Geride bıraktığımız haftanın son işlem gününde ABD Tarım dışı istihdam verisi takip edildi. Piyasanın beklentisi Eylül ayında gerçeklesen Harvey ve Irma kasırgasının etkisiyle istihdam düzeyinin 80 bin olarak artış yaşayacağı yönündeydi. Ancak gelen veride 33 bin kişinin işten çıkarıldığını gördük. 2010 yılından bu yana eylül ayı tarım dışı istihdam verisinde düşüş yaşandığını görüyoruz. Aynı veri seti içinde yer alan Ortalama Saatlik Kazançlar ise beklentilerin üzerinde açıklanarak sürpriz yarattı diyebiliriz. Piyasanın beklentisi aylık bazda yüzde 0,3 artış yaşanacağı yönündeydi. Ancak gelen veride yüzde 0,5 ücretlerde görünen artış pozitif olarak algılandı. İşsizlik oranları 7 yıldan bu yana ilk kez azalma yaşaması tarım dışı istihdam verisinde görülen azalmayı gölgeler nitelikteydi. Eylül ayında yüzde 4,4 olarak açıklanması beklenirken, işsizlik oranı yüzde 4,2 olarak karşılandı. Bir önceki raporumuzda da belirttiğimiz gibi gelen istihdam düzeyi geçici olarak algılanabilir. Görülen azalma Irma ve Harvey kasırgalarının sonuçları mevsimsel olarak algılanabilir. Gelen verinin ardından dolar endeksi 94,27 seviyesine yükselirken dola/tl kuru 3,6371 ile üç ayın zirvesini yaşadı. Doların lira karşısındaki kazancı yüzde 1,50 seviyesine yükseldi. S&P500 endeks vadeli kontrat gösterge endeksi sekiz gün süren rallisini durdurdu.

 

Avrupa hisse senetleri, Katalonya krizinin etkisini sürdürmesiyle birlikte düşerken, tahvil faizleri yükseldi. Siyasi riskler Ingiltere’de etkili olmaya devam ediyor. Stoxx Europe 600 endeksi yüzde 0,2 düşüş yaşadı. MSCI Tüm dünya endeksi ise yüzde 0,05 seviyesinde az düşüş yaşadı. Teknik olarak BIST 100 endeksinde düşüşün hızlanmasıyla 105,000 ve 103,500 desteği takip edilebilir. Anca olası yükselişlerde 107,500 ve 108,000 direnci test edilebilir.