İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 11.09.2017

BORSA HAFTAYI DÜŞÜŞLE KAPATTI

BIST100 endeksi günü yüzde 1,18 düşüşle 108,451 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 1,291 puan azalırken, toplam işlem hacmi ise 6,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi, yüzde 1.92, holding endeksi yüzde 0.97 puan yükseldi.

Gün içinde 110,000 puan sınırına kadar çıkan endeks, bu seviyede özelikle banka hisselerine yoğunlaşan satışlarla düşüşe geçerek, günü ve haftayı 108,500 seviyesinin hemen altında tamamladı. Haftanın son işlem gününde Türkiye Varlık Fonu (TVF) Başkanı Mehmet Bostan’ ın görevden alındığı bildirildi. Kararın gerekçesi açıklanmazken , iktidara yakın kaynaklar Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasındaki çekişmeden kaynaklı olarak görevden alındığı belirtiliyor. TVF yönetiminin 200 milyar dolarlık fonun nasıl kullanılacağı yönünde anlaşmazlığa düştüğü ve anlaşmazlık sebebiyle beklenilen adımların bir türlü atılamadığı belirtiliyor. Görevden alınan Mehmet Bostan’ın yerine vekaleten BIST yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ atandı. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, varlık fonunun arzulanan seviyeye gelmediğini ve Başbakanın bu konuda gerekli düzenlemenin gerçekleştirildiğini belirtti. Haftanın ilk işlem gününde yurt içinden büyüme verisi takip edilecek. Aynı zamanda hafta içinde TCMB’ dan faiz kararı geliyor. Küresel piyasalarda İngiltere faiz kararı ile ABD enflasyon verisi başta olmak üzere yoğun veri akışı bulunmaktadır.

Kuzey Amerika ve Karayipleri etkisi altına alana doğal afetler yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Dolar endeksi iki yıla aşkın sürenin en düşük seviyesine gelirken, Meksika piyasaları da düşüş yaşıyor. Kuzey Kore’ nin hafta sonu kuruluş yıl dönümü olması nedeniyle yeni balistik füze denemesi yapabileceğine yönelik endişeyle sanayi metalleri sert düşüş yaşadı. Bakır yüzde 3 oranından daha fazla değer kaybederken Altın ve petrol yönünü aşağıya çevirmiş durumdaydı. Geride bıraktığımız hafta Fed yetkilerinden gelen açıklamalar dikkatle izlendi. New York Fed Başkanı William Dudley ve Kansas City Fed Başkanı Esther George, faiz artırımı beklentilerinin azalmasıyla para politikasıyla ilgili görüşlerini açıkladı. Her iki yetkili de, faiz artırımının devam etmesini tekrarlarken, düşük enflasyonun endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirtti. Dudley ayrıca, CNBC televizyonuna verdiği röportajda kasırgaların uzun vadede ekonomiyi canlandıracağını belirtti. S&P 500 Endeksinin haftayı yatay tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi, kayıplarını silmesinin ardından yükseliş yaşadı. Dolar endeksi, Irma Kasırgası’ nın yaratacağı ekonomik zarara hazırlanmayla değer kaybetti. 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2,06 seviyesine geldi. Altın ise yüzde 0,2 değer kazandı ve ons başına 1,346 seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi.

Avrupa hisseleri ise haftanın son işlem gününde karışık seyretti. Hatırlayacak olursak hafta içinde Avrupa Merkez Bankası faiz kararı takip edildi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Mario Draghi’ nin politika toplantısının ardından gerçekleştirdiği konuşma oldu. AMB faizlerde herhangi bir değişime gitmeyerek varlık alım programını 60 milyar Euro seviyesinde sabit bıraktı. Draghi yaptığı konuşmada bankanın son ekonomik tahminlerini açıkladı. Buna göre 2017 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 1,9’dan yüzde 2,2’ye revize edilirken 2018 ve 2019 tahminleri ise değişmedi. Varlık alım programının daraltılma konusunda net bir sinyal vermese de çoğu kararların Ekim ayında verileceği ifade edildi. Draghi aynı zamanda ekonomik toparlanmaya rağmen Euro Bölgesi’ nin hala parasal desteğe ihtiyacı olduğunu notlarına ekledi. Toplantıdaki tartışmaların daha çok büyüme, enflasyon ve kur üzerinde olduğunu, Euro kurunun bir hedef olmamasına rağmen büyüme ve enflasyon için önemli olduğu üzerinde vurgu yaptı. Konuşma sırasında Euro para birimi diğer önemli para birimleri karşısında değer kazandı. Almanya’ nın Dax Endeksi i yüzde 0,1 seviyesine tırmandı. Almanya’ nın 10 yıllıkların faizi ise bir baz puan yükselerek yüzde 0,31 seviyesine geldi.

Haftanın ilk işlem gününde BIST100 Endeksi teknik olarak 108,500 puanın altında kalıcılık sağlaması hainde satış baskısına maruz kalabilir. Buna bağlı olarak 107,500 ve 106,00 destek seviyelerine kadar düşüş hızlanabilir. Ancak olası yükselişlerde 109,500 ve tarihi zirve konumunda olan 110,530 direnç seviyesi tekrardan test edilebilir.