İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 11.09.2017

BORSADA İÇ DİNAMİKLERİN ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ

BIST100 endeksi, günü yüzde 0,12 yükselişle 109,742 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,90 değer kaybederken, holding endeksi ise yüzde 0,32 yükseliş yaşadı.

 

BIST100 endeksi önceki kapanışa göre 131,16 puan artarken, toplam işlem hacmi isse 6,5 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Gün içinde 110,000 puanın üzerini test etse de, bu seviyede etkisini artıran kar satışları ile 109,300-109,800 bandında dengelendi. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,29 ile madencilik olurken, en çok gerileyen ise bankacılık sektörü oldu. Borsalarda daha çok iç dinamiklerin etkili olduğunu görüyoruz. Küresel çapta dolar endeksinin değer kaybetmesiyle birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri arasında Türk lirasını pozitif olarak etkiliyor. Gün içinde yurt içinde sanayi üretim endeksi açıklanacak. Günün ilk saatlerinde ise Çin’ den dış ticaret verileri ve Japonya’dan büyüme datası karşılandı. Gelen Çin Ticaret Dengesi beklentilerin altında kaldı. Ağustos ayına ilişkin gelen İthalat verisi ise artış gerçekleştirirken, İhracatta beklentilerin karşılanmadığını görüyoruz. Japonya büyüme verisi çeyrek bazda yüzde 0,7 olan beklentinin altında kalarak yüzde 0,6 büyüme performansı sergiledi. Yıllık bazda ise yüzde 2,9 olan beklentileri karşılayamadı. Sonuç itibariyle Asya tarafından gelen verilerin kötü performans sergilediğini söyleyebiliriz.

 

Geride bıraktığımız günün en önemli gelişmesi şüphesiz ki, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Mario Draghi’ nin politika toplantının ardından gerçekleştirdiği konuşma oldu. AMB faizlerde herhangi bir değişime gitmeyerek varlık alım programını 60 milyar Euro seviyesinde sabit bıraktı. Draghi yaptığı konuşmada bankanın son ekonomik tahminlerini açıkladı. Buna göre 2017 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 1,9’dan yüzde 2,2’ye revize edilirken 2018 ve 2019 tahminleri ise değişmedi. Varlık alım programının daraltılma konusunda net bir sinyal vermese de çoğu kararların Ekim ayında verileceğini ifade etti. Draghi aynı zamanda ekonomik toparlanmaya rağmen Euro Bölgesi’ nin hala parasal desteğe ihtiyacı olduğunu notlarına ekledi. Toplantıdaki tartışmaların daha çok büyüme, enflasyon ve kur üzerinde olduğunu söyleyen Draghi, Euro kurunun bir hedef olmamasına rağmen büyüme ve enflasyon için önemli olduğu üzerinde vurgu yaptı. Konuşma sırasında Euro para birimi diğer önemli para birimleri karşısında değer kazandı. Avrupa hisseleri, Avrupa Merkez Bankası ‘nın faizlerde değişikliğe gitmemesi ve teşvik programını değiştirmemesinin ardından yükseliş yaşadı. Stoxx Europe 600 Endeksi kapanışta yüzde 0,3 yükseliş gerçekleştirdi. Bankacılık hisseleri ise yüzde 0,8, finansal hisseler ise yüzde 0,6 değer kaybetti. Almanya’ nın 10 yıl vadelilerin faizi, 4 baz puan gerileyerek yüzde 0,31 seviyesine geriledi.

 

ABD hisse senetleri, Irma Kasırgası’ nın Florida’ya doğru ilerleyişi ve Kuzey Kore’den gelen tehditlerin üzerine kayıplarını durdurdu. Küresel piyasalarda dolar endeksinde düşüş yaşandı. Hazine tahvilleri ise ralli yaşadı. AMB’ nın 2017 yılına ilişkin büyüme tahmininin, yüzde 1,9’dan yüzde 2,2’ye revize etmesiyle Euro para birimini güçlendirir nitelikte. S&P500 Endeksi, yüzde 0,2 kadar düşmesinin ardından neredeyse tüm kayıplarını sildi. Bankalar ve sigorta şirketleri, Irma Kasırgası’ nın Miami ve çevresini tehdit etmesiyle, piyasaları baskıladı. AMB’ nın güvercin tonlu tutumunu, ortak para birimini yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine taşıdı. 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, yüzde 2,06 seviyesine geriledi. Anlatın fiyatları ise yılın en yüksek seviyesine kadar çıkış gerçekleştirdi.

 

Teknik olarak BIST100 endeksi yükselişine devam etmesi durumunda 110,000 ve 110,530 tarihi zirve seviyesini test edebilir. Ardından 111,000 yeni bir zirve yaşanabilir. Ancak endekste kar satışlarının görülmesiyle 109,500 ve 108,500 destek seviyelerine kadar düşüş hızlanabilir.