İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 13.10.2017

BORSA GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

 

Bıst100 Endeksi günü yüzde 2,04 yükselişle 105,932 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi ise yüzde 1,68, holding endeksi yüzde 1,67 değer kazandı.

 

Endeks önceki kapanışa göre 2,116 puan artarken toplam işlem hacmi 5,2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Güne alıcılı başlayan ve dünkü yükseliş eğilimini sürdüren endeks, özellikle banka hisselerindeki yoğunlaşan alımlarla 106,000 sınırına yükseldi ve günü direnç olarak nitelendirdikleri 105,500 puanın üzerinde tamamladı. Gün içinde oldukça yoğun veri akışı bizi bekliyor olacak. Almanya ve ABD enflasyon verileri ve Fed üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların İspanya’daki son gelişmeleri ve Çarşamba günü açıklanan Fed tutanaklarını değerlendirmesiyle kapanışta yata seyretti. Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1’den daha az yükseldi. İspanya hisseleri, Başbakan Mariano Rajoy’un, Katalonya Özerk Yönetimi Hükümeti Başkanı carles bağımsızlık ilan edip etmediğini netleştirmesi için beş gün süre vermesiyle fazla değişmedi. Ingiltere’ nin FTSE 100 Endeksi yüzde 0,3i Almanya’ nın DAX Endeksi yüzde 0,1 yükseldi. Almanya 10 yıllık faizi bir baz puan düşerek yüzde 0,45 seviyesine geldi.

 

ABD hisse senetleri, rekora yakın seviyelerde seyretti. S&P 500 Endeks, hafifçe düşse de tüm zamanların rekor seviyesine yakın seyretti. Enerji hisseleri, Petrolün varil başına 50 doların altına gerilemesiyle değer kaybetti. Haftanın son işlem gününde gözler ABD enflasyon verisine odaklanmış olacak. Çarşamba günü gelen FOMC tutanaklarında Fed’ in bir sonraki adımı için düşük enflasyonun kaygı uyandırdığı üzerinde durulmuştu. FOMC tutanaklarının ardından bugün gelecek olan Tüketici Fiyat Endeksi FED’ in bir sonraki adımıyla alakalı sinyal niteliğinde olabilir. Piyasanın beklentisi çekirdek enflasyonun yüzde 1,8 olarak gelmesi yönünde. Yıllık enflasyonun ise yüzde 2,3 olarak açıklanması bekleniyor. Bizim için önemli olan Çekirdek enflasyonun ABD’ nin belirlemiş olduğu yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşıp ulaşmayacağı. MSCI Gelişen Piyasalar endeksi 6 yıla aşkın sürenin zirvesinde kapanış gerçekleştirdi.

 

Teknik olarak BIST100 endeksinde yükselişin devamı yaşanması halinde 107,500 direnci takip edilebilir. Ancak alası düşüşlerde 104,500 ve 102,500 desteğine kadar düşüş hızlanabilir.