İNFO YATIRIM MENKUL DEGERLER A.Ş. BIST BÜLTEN 14.09.2017

DOLAR ENDEKSİNE OLAN TALEP BORSA’DA SATIŞLARI GETİRDİ

BIST100 endeksi, günü yüzde 0,89 düşüşle 108,155 puandan tamamladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,82, holding endeksi ise yüzde 0,08 değer kaybetti.

Endeks önceki kapanışa göre 974,12 puan azalırken, toplam işlem hacmi ise 5,6 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla değer kazandıran yüzde 0,60 ile bileşim, en çok gerileyen yüzde 3,95 ile ulaşım sektörü oldu.

Güne yatay bir başlangıç yapan BIST100 endeksi, öğleden sonra küresel piyasalarda artan dolar talebinin negatif etkisiyle düşüşe geçti. USDTR paritesi’ nin 3,45’i aşması pay piyasalarında başta bankacılık sektörü olmak üzere satış baskısının artmasına neden oldu ve endeks 108,300 puanın altına geriledi. Küresel piyasalarda dolar talebinin attığını ve buna paralel olarak diğer para birimleri ve emtialar karşısında yükselişe geçtiği dikkat çekiyor. Doların, Euro ve sterlin karşısında yüzde 0,4, Güney Afrika randı karşısında yüzde 1,2 değer kazandığını görüyoruz. Jeopolitik risklerin azalmasıyla ekonomik verilerin biraz daha ön planda olacağı bir gün geçireceğiz. Günün ikinci yarısında yurt içinde TCMB faiz kararı takip edilecek. Ancak piyasanın beklentisi herhangi bir faiz indiriminin gerçekleşmeyeceği yönünde. Politika faizinin yüzde 8, faiz koridorunun üst bandının yüzde 9,25, alt bandının ise yüzde 7,25 olarak sabit bırakılması bekleniyor. Hatırlayacak olursak yurt içinden gelen enflasyon verisi tekrardan çift haneli rakamlara yükselmiş ve beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Ağustos ayına ilişkin gelen enflasyon rakamları aylık bazda yüzde 0.52, yıllık bazda ise yüzde 10,68 olarak açıklanmıştı. Çekirdek enflasyonun 2005 yılının Haziran ayından itibaren en yüksek seviyeye ulaştığı görmekteyiz. Bu durum TCMB’ nın faiz indirimi için elini zayıflattığı söylenebilir. Ancak karar metninde geçen ifadeler bundan sonraki süreçte TCMB’ nın yol haritasıyla alakalı sinyal verebilir.

Uluslararası piyasalarda, ABD hisse senetleri Salı günü gerçekleşen kürersel hisse senedi rallisinin ardından rekor zirve seviyelerinden dönerken, petrol fiyatları tırmanışa geçti. Dolar endeksi ise küresel ölçekte değer kazandı. Hatırlayacak olursak, S&P 500 Endeksi, Salı günü tüm zamanların rekor seviyesini görmesinin ardından yatay seyretti. Apple Inc, yeni akıllı telefonları Iphone 8 ve Iphone X’in tanıtımı yapmasının ardından, kayıplarını ikinci güne taşıdı. ABD’de geçtiğimiz ay toptan eşya satışlarının artış göstermesinin Fed’ in gelecek hafta gerçekleştireceği toplantıda şahin yönlü bir tutum sergileme olasılığını güçlendirmesiyle, ABD Hazine tahvillerinin faizi, dolarla birlikte tırmanış gerçekleştirdi. Petrol talebi 2015 yılından bu yana en hızlı büyümesini gerçekleştireceği tahmininde bulunmasının ardından, beş haftanın zirvesine tırmandı. Jeopolitik endişeler artıp azalmaya devam ediyor. Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler’ in yaptırımları sıkılaştırma yönündeki son kararına ilk tepkisini gösterdi ve ABD topraklarını vurma kapasitesine sahip silah elde etme planlarını hızlandıracağını belirtti. Bu açıklama öncesi ise ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Kuzey Kore’ye yönelik yeni yaptırımlara uymaması durumunda, ABD’nin Çin’e ek yaptırımla getirebileceği, bu yaptırımların örneğin ABD finans sistemine girişi kısıtlamayı içerdiği belirtiliyor. Bundan sonraki süreçte de ABD- Kuzey Kore arasında atışmanın devam edeceği görülüyor.

Gün içinde yoğun bir veri akışı bizi bekliyor olacak. Günün ikinci yarısında TCMB ve İngiltere Merkez Bankası tarafından faiz kararı takip edilecek. Piyasanın beklentisi her iki bankadan herhangi bir faiz değişiminin olmayacağı yönünde. Aynı zamanda günün ikinci yarısında gelecek olan ABD enflasyon verisi önemle takip edeceğimiz bir diğer veri konumundadır. BIST100 Endeksinde alımların gelmesiyle beraber 108,500 ve 109,500 direnç seviyeleri tekrardan test edilebilir. Ancak olası satış baskısının artmasıyla 108,000 ve 107,500 destek noktaları olarak takip edilebilir.